USAID-ov Projekat saradnje za ekonomski razvoj organizovao je danas Fintek za Biznis forum posvećen finansijskim tehnologijama i načinima na koje različita fintek rešenja mogu biti primenjena na povećanje pristupa izvorima finansiranja za mala i srednja preduzeća u Srbiji.
“Da bi privreda Srbija rasla onoliko brzo koliko može (i koliko treba), mora obezbediti veći pristup izvorima finansiranja preduzetnicima koji “vuku” privredu napred. Prema nekim procenama, razlika između neophodnih i dostupnih finansijskih sredstava za mala i srednja preduzeća iznosi milijardu evra godišnje. To je velika propuštena prilika za ova preduzeća i za Srbiju,” rekao je Kajl Skat, Ambasador SAD u Srbiji.
Ovaj problem takođe je istaknut u programu ekonomskih reformi Vlade Srbije za period od 2019. do 2021. godine.
U Srbiji, skoro tri četvrtine preduzetnika koristi sopstvenu ušteđevinu prilikom započinjanja biznisa. Takođe, pozajmljuje se novac od porodice i prijatelja, jer većina malih preduzeća ne ispunjava kreditne uslove banaka.
Mala i srednja preduzeća su okosnica globalne privrede a u Srbiji čine više od 99 odsto svih registrovanih preduzeća.
Ona su izvor novih radnih mesta i igraju ključnu ulogu u povećanju prihoda, dok istovremeno proširuju privrednu osnovu cele zemlje.
Učesnici konferencije razgovarali su i o mogućnosti uvođenja zakonskog okvira koji bi ohrabrio razvitak novih vrsta finansijskih institucija i proizvoda i time povećao izglede za rast privatnog sektora.
“Moram da izrazim svoje zadovoljstvo činjenicom da su javne finansije stabilne i da smo sada u mogućnosti da se još više okrenemo strukturnim reformama koje će dovesti do daljeg razvoja,“ rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić.
Prema njenim rečima, najbolji alat za snažan privredni rast je digitalizacija svih segmenata privrede i društva, o čemu govori i današnji prvi FinTek za Biznis forum.
“U 21. veku, konkurentnost male ekonomije kakva je naša mora biti bazirana pre svega na brzim i hrabrim kompanijama koje ulažu u nauku, inovacije i razvoj”, istakla je Ana Brnabić.
Na skupu posvećenom inovacijama i digitalnim tehnologijama u oblasti finansija, premijerka Srbije je rekla da je prošla, 2018. bila prva godina kada je izvoz IKT usluga iz Srbije premašio milijardu evra, i istakla da taj sektor svake godine beleži zaista neverovatan rast.
Iznela je podatak da je rast IKT sektora u 2017. bio 21,6 odsto, u 2018. godini 26,2 odsto, a u prva tri meseca ove godine još više, te napomenula da je izvoz IKT usluga danas daleko najveća neto izvozna grana Srbije, veća od polјoprivrede, automobilske i mašinske industrije.
Ona je naglasila da je, po njenom dubokom uverenju, digitalizacija svih segmenata privrede, države i društva najbolјi alat za snažan privredni rast u ovoj, ali i u narednim godinama.
O potencijalima koje donosi četvrta industrijska revolucija obeležena digitalizacijom premijerka navodi da govori već dve godine.
“Zato sam poznata kao premijer za digitalizaciju, a ne samo premijer Srbije za sve ostalo, ali iskreno verujem da je to klјuč našeg uspeha i da je to ono gde Srbija može da iskoristiti sve svoje potencijale, da nadoknadi propuštene šanse i vreme, i da dostignemo one naprednije zemlјe EU i sveta”, rekla je premijerka Ana Brnabić.