Festival filantropije traje od 24. do 28. oktobra. Na otvaranju u Unikredit banci u Beogradu uručen ček sa sredstvima prikupljenim u toku ”Dana davanja”, prvi put organizovanog ove godine 9. oktobra, na dan rođenja Mihaila Pupina.
Novac je namenjen za kupovinu spektrometra za Istraživačku stanicu Petnica, kao i za priznanja kompanijama koje su učestvovale u akciji Ana Brnabić je rekla da su prikupljena dva od potrebna četiri miliona dinara za Petnicu. Ona je kazala da filantropija nije namenjena samo ljudima kojima je neophodna pomoć, već i pojedincima i organizacijama koji se bave kulturom i naukom. Ona je istakla da će Vlada Srbije reformama pravnog i poreskog sistema nastaviti da podržava razvoj filantropije.
“Filantropija je deo naše tradicije i došlo je vreme da se podsetimo na Iliju Milosavljevića Kolarca i Đorđa Vajferta. Vlada će ostati posvećena razvoju filantropije, u saradnji s javnim upravama, organizacijama civilnog društva i privatnim sektorom”, rekla je Brnabić.
Brnabić je podsetila da je jedna od prvih stvari koje je uradila kao premijerkabila da se kompanija Tarket (bivši Sintelon) oslobodi plaćanja poreza na dodatu vrednost za vredna umetnička dela koja su želeli da doniraju Matici srpskoj u Novom Sadu.
Ta kompanija je devedesetih godina otkupljivala dela od nacionalnog značaja kako bi ih sačuvali da ostanu u Srbiji.
”Oni su imali inicijativu da 83 slike poklone Matici srpskoj, ali nisu želeli da plate porez na dodatu vrednost. Kao predsednica vlade predložila sam da se oslobode od poreza i tri slike su sada u Matici srpskoj. Za budžet Srbije to nije značilo ništa, a za građane je od izuzetnog značaja”, naglasila je premijerka.
Kajl Skot, ambasador SAD u Srbiji je naveo da svi imaju ulogu u filantropiji i da Srbija može da se ugleda na SAD po merama za podsticanje dobročinstva, poput poreskih olakšica.
“Prošle godine, građani i kompanije u SAD su u dobrotvorne svrhe poklonili 410 milijardi dolara, što je više od BDP-a Irske, Danske ili Finske. Od toga je 70 odsto došlo od građana, što predstavlja oko dva odsto njihovih godišnjih primanja”, rekao je Skot i dodao da su državni službenici SAD poklonili osam milijardi dolara.
Skot je rekao da su građani Srbije prošle godine u dobrotvorne svrhe dali skoro 32 miliona dolara, uprkos činjenici da regulatorni okvir u Srbiji često obeshrabruje kulturu davanja.
”Samo zamislite kolika bi ta suma bila kada bi poreski sistem u Srbiji aktivno podsticao davanje u dobrotvorne svrhe. Pretpostavljam da bi se moć kulture davanja u Srbiji mnogo više negovalo i da bi sve više građana Srbije bilo spremno da podrži inicijative koje doprinose boljitku zemlje i lokalnih zajednica”, naglasio je Skot.
Miloš Janković iz organizacije “Catalyst Balkans” koja pruža podršku donatorskim i dobrotvornimm organizacijama,naveo je da je za devet meseci ove godine poklonjeno 3,9 miliona evra, pola miliona evra više nego lane.
“To su samo samo donacije koje su registrovane, a registrovali smo skoro 13.000 priloga. Najviše doniraju kompanije i građani u masovnim akcijama, dok su sredstva najviše usmerena na zdravsto, skoro 35 odsto”, rekao je Janković.
Ana Košel, direktoka Fondacije “Ana i Vlade Divac” je zahvalila građanima Srbije, “koji uprkos svakodnevnim problemima”, uspevaju da ostanu solidarni.
Navela je da je ta fondacija direktno ili indirektno pomogla više od 700.000 ljudi i da se u njihove akcije uključilo 650 pojedinaca i 700 kompanija.
Košel je navela da je “Koalicija za davanje” predložila da se ukine PDV na poklonjenu hranu i opremu za socijalne ustanove i na deo stipendija za učenike ili stipendije.
Feza Tan, predsednica Izvršnog odbora Unikredit banke je rekla da je Petnica mesto gde se pomeraju granice i otvaruju potencijali.
“Želimo da stvorimo 1.000 novih Pupina, koji mogu dati doprinos Srbiji i svetu. Svaki dinar investiran u mlade talente će vredeti duplo”, rekla je Tan i pozvala građane da nečekajući sledeći Dan davanja već svakog dana čine nešto što će pomoći društvu”, istakla je Tan.
Festival Filantropjie 2018 traje do 28. oktobra, uz devet skupova, okruglih stolova i uličnih akcija u Beogradu i Novom Sadu.
Festival je organizovan u okviru četvorogodišnjeg projekta Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID) “Unapredjenje okvira za davanje”. “Koaliciju za davanje” su osnovali Fondacija “Ana i Vlade Divac”, Kolektiv SMART, Forum za odgovorno poslovanje, Fondacija Trag, Srpski filantropski forum i “Catalyst Balkans”, uz saradnju i podršku Privredne komore Srbije (PKS) i Saveta za društveno odgovorno poslovanje PKS.