EVROPSKA NEDELJA PREVENCIJE KARCINOMA GRLIĆA MATERICE

Godišnje u Srbiji oboli 1.100 žena. Srbija  se nalazi na četvrtom mestu u svetu po broju obolelih žena od karcinoma grlića  materice, pokazuju najnoviji podaci GLOBOCAN-a (sveobuhvatan pregled incidence, mortaliteta i prevalence karcinoma u 184 zemlje sveta pod vodstvom SZO), a povodom obeležavanja Nedelje prevencije karcinoma grlića materice. Podaci ukazuju i da se godišnje u Srbiji dijagnostikuje oko 1.100 novih žena obolelih od ove bolesti.

roche-logoKarcinom grlića materice je četvrti najučestaliji maligni tumor kod žena, od koga svaka dva minuta u svetu jedna žena, izgubi bitku sa ovom bolešću. Među njima je čak 40 odsto žena koje imaju manje od 50 godina starosti. U Srbiji žene u 60 odsto slučajeva ovu vrstu karcinoma prepoznaju kasno. To potvrđuju najnoviji epidemiološki podaci sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Stručnjaci ukazuju da se karcinom grlića materice može sprečiti i izlečiti ako se prepozna na vreme, pa su podjednako su važni prevencija (vakcinacija), rani skrining, ali i efikasno lečenje svih stadijuma. Tim povodom, mr sc med dr Petar Radlović, ginekolog-onkolog, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže:

– Praksa je pokazala da je najefikasniji način smanjenja učestalosti raka grlića materice uvođenje organizovanih skrining pregleda koji se sprovode kod žena od 21. do 65. godine starosti na svakih 3 do 5 godina. Skrining pregled obično podrazumeva Papanikolau test kao osnovni dijagnostički metod. Ipak, 32 odsto slučajeva ne bude detektovano ovom metodom, pa se u tu svrhu može koristiti i HPV (human papilloma virus) test, koji se poslednjih godina sve više primenjuje u cilju efikasnijeg otkrivanja pacijentkinja sa potencijalnim premalignim i malignim promena na grliću materice. Prim. mr sc med dr Suzana Vasović, onkolog, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije ističe da lečenje karcinoma grlića materice zavisi od stadijuma bolesti.

– Najkompleksnije je lečenje nakon ponovne pojave bolesti (perzistentni, rekurentni i metastatski karcinom) po sprovedenom primarnom lečenju, jer su terapijske mogućnosti sistemskog lečenja u Srbiji limitirane. Za najteže bolesnice dostupan je samo jedan hemioterapijski protokol (lek na bazi cisplatine) koji imaju svoju ograničenu efikasnost, što je oskudno u poređenju sa svetskim i evropskim standardima lečenja. Savremena takozvana „biološka terapija“ u kombinaciji sa hemioterapijom ima bolju efikasnost i danas predstavlja važnu terapijsku opciju u lečenju pacijentkinja sa perzistentnim, rekurentnim i metastatskim karcinomom grlića materice i nadamo se da će uskoro biti dostupna i kod nas – kaže dr Suzana Vasović.

Podelite ovaj tekst: