Представници земаља региона указују на сличне проблеме: високи буџетски дефицити, недовољно инвестиција, неликвидност, смањена кредитна активност банака – што све заједно може да заустави раст економија региона – само су српски званичници оптимисти
Конференција Јуромани (Euromoney) о финансијама и инвестицијама у Југоисточној Европи, која је 19. и 20. октобра одржана у Београду, у хотелу Континентал, и на којој је учествовало више од 300 банкара, привредника и званичника из држава развијене и мање развијене Европе, понудила је несвакидашњи контраст између Србије и региона. Наиме, док су се државе из региона, од Румуније и Мађарске до Хрватске, Македоније и Албаније, жалиле на проблеме које им је донела криза и од којих ће се тешко опорављати, дотле су највиши представници српске Владе понудили – блиставу слику будућности за Србију.
Јуромани, као одлично брендирана и прилично значајна конференција о финансијама и инвестицијама у Југоисточној Европи, одржава се већ традиционално, сваке друге године у Цавтату, у Хрватској, а у осталим годинама у другим, економски значајним градовима региона. Утолико је и важно што је конференција одржана управо овог октобра у Београду и што је окупила импресиван скуп финансијских стручњака и инвеститора.
Али то је, изгледа, био и главни мотив српским званичницима да истакну свој – оптимизам. У чему је то Србија успешна, по оценама представника власти?
Према речима премијера Мирка Цветковића, који је званично отворио конференцију Јуромани, Србија је прошле године имала знатно мањи економски пад од других држава у региону (пад је износио 2,8 одсто), док за ову годину очекују привредни раст од 1,5 до два процента. Подсећања ради, економисти ММФ-а смањили су процену раста за Србију са априлских два на 1,5 одсто, док догодине очекују раст од три процента. Али, то није утицало на оптимизам премијера Владе Србије:
– Наша процена је да ће ове године раст бруто домаћег производа износити од 1,5 до два процента. Као оптимиста, верујем да ћемо достићи два одсто – рекао је премијер Цветковић.
Опширније у штампаном издању