Novi blok B3 u termoelektrani „Kostolac B“ uspešno je 6. oktobra prošao testove, nastavljamo garancijska ispitivanja i uskoro očekujemo preuzimanje bloka – rekao je Dušan Živković, generalni direktor „Elektroprivrede Srbije“, na svečanosti povodom obeležavanja 6. oktobra Dana EPS-a. Tog dana 1893. godine puštena je u rad prva srpska elektrana na Dorćolu, navodi se u saopštenju za medije.
Prvi čovek EPS je naglasio značaj projekta izgradnje reverzibilne HE „Bistrica” koja će biti sigurnost u daljem razvoju obnovljivih izvora energije.
– Razvijamo solarne elektrane od 1 gigavat sa strateškim partnerom i radimo na unapređenju proizvodnje u postojećim kapacitetima kako bismo obezbedili energetsku sigurnost i stabilnost sistema – naveo je Živković. – Završena je revitalizacija hidroelektrana, a očekujemo da i kompletna revitalizacija RHE „Bajina Bašta“ bude završena iduće godine. Obezbedićemo da 80 odsto naših hidro kapaciteta u narednih 30 do 35 godina bezbedno i sigurno radi i snabdeva građane Srbije električnom energijom. Paralelno, revitalizacijama termoelektrana u naredne dve godine, obezbedićemo da 75 odsto naših termo kapaciteta bude u mogućnosti da proizvodi električnu energiju u narednih 10 do 15 godina, do novih revitalizacija.
Rade Mrdak, posebni savetnik ministarke rudarstva i energetike, naglasio je da je obeležavanje 131 godine EPS-a prilika za osvrt na dugu i bogatu tradiciju. – „Elektroprivreda Srbije“, koja pod tim imenom postoji poslednjih 35 godina, baštini sve ono što se dešavalo u srpskoj energetici kroz protekli vek i više od toga. Taj put bio je ispunjen različitim izazovima i transformacijama u skladu sa političkim, ekonomskim i istorijskim okolnostima. Danas se možemo ponosno osvrnuti na sve što je srpska energetika prošla i postigla. Bilo je to vreme razvoja, inovacija i krucijalnih trenutaka za našu privredu i društvo – rekao je Mrdak.
U ime zaposlenih obratili su se Jelica Pešić, mlada inženjerka mašinstva zaposlena u HE „Bistrica“ i Miloš Suzić, inženjer rudarstva u „TE-KO Kostolac“.
– EPS radi na povećanju kapaciteta koji koriste OIE, a projekti u „Limskim hidroelektranama“ umnogome će doprineti razvoju moje inženjerske karijere – rekla je Jelica Pešić. – Verujem da ću mnogo naučiti na aktuelnim projektima koji će unaprediti elektroenergetski sistem Srbije, uticati na povećanje proizvodnje zelene energije i omogućiti mladim kadrovima da se usavrše.
Miloš Suzić je objasnio da rad na površinskom kopu nije lak, ali da se rudari trude i uspešno prevazilaze sve prepreke kako bi očuvali i unapredili zaostavštinu koja se prenosi generacijama. On je rekao da ceo svet teži zelenoj energiji i da rudari znaju da je neophodno usavršavanje u proizvodnji uglja i jalovine sa što manje uticaja na ljude i životnu sredinu.
Najviše priznanje EPS, povelje sa plaketom „Đorđe Stanojević“, dodeljene su Gliši Klasniću, elektroinženjeru koji je svoj radni vek posvetio EPS-u, doprinoseći razvoju brojnih projekata u termo sektoru, uključujući složene projekte rehabilitacije i modernizacije termoelektrana „Nikola Tesla“, i elektroinženjeru Oliveri Gudžulić, koja je tokom cele svoje karijere bila velika podrška EPS-u, posebno tokom više od dve decenije rada u Ministarstvu rudarstva i energetike. Posebna zahvalnica uručena je Dragani Jauković za dugogodišnji profesionalan i predan rad u EPS, ističe se u saopštenju za medije.