Nema slučaja u činjenici da će i ovogodišnji, 12. Međunarodni sajam energetike i 13. Međunarodni sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa EcoFair, koji se na Beogradskom sajmu održavaju u istom terminu, od 12. do 14. oktobra 2016, i pod svodovima iste grandiozne hale 1, biti održani pod zajedničkim poslovnim i edukativnim motom “Nova energija”.
To je odraz jedinog logičnog koncepta koji ultimativno zahteva da se u održivu celinu povežu rudarstvo, termoelektrane, hidroelektrane, elektromreže, elektrodistribucije, gas, nafta, obnovljivi i neobnovljivi izvori energije i energetska efikasnost, sa jedne strane, i “zelena ekonomija”, zaštita prirode i životne sredine, upravljanje prirodnim resursima, industrija reciklaže, upravljanje otpadom i sve propratne tehnologije koje ih podržavaju, sa druge. Sve to, opet, suštinski čini jedinstvo dveju strana naizgled protivrečnog a objektivno jedinstvenog globalnog fenomena, koji pretenduje da postane globalni preduslov opstanka i održivog razvoja celokupne ljudske civilizacije.
Sajam energetike, najveći i najreprezentativniji godišnji regionalni skup kompanija, korporacija, preduzeća, institucija i profesionalaca u gotovo svim energetskim i pratećim sektorima, i Sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa, koji se svojim principima obraća svim faktorima koji u ovoj oblasti imaju uticaj, ne samo privredi nego i edukativnoj i medijskoj sferi i civilnom sektoru – imaju izrazito integrativan, izrazito privredni i izrazito liderski značaj. Zbog toga se od ovih sajmova, kao jedinstvene privredno-edukativne manifestacije, s pravom i na osnovu iskustva očekuje da na konkretnom, interaktivnom i operativnom nivou povežu najmanje 200 direktnih i indirektnih izlagača iz zemlje i inostranstva (od kojih je četvrtina inostranih, iz dvadesetak zemalja) i oko 7000 domaćih i inostranih poslovnih posetilaca.
S obzirom na karakter ovih sajmova, njihov možda najznačajniji i najiščekivaniji deo je onaj stručno-konferencijski, koji uključuje izuzetan izbor tematskih podnivoa. U slučaju Energetike to su teme poput definisanja energetskih prioriteta, regionalne sektorske saradnje i povezivanja radi nastupa na trećim tržištima, naučno-istraživačkog rada, proizvodnje i eksploatacije, obogaćivanja, distribucije, transporta, skladištenja, neposrednog korišćenja prirodnih resursa ili zakonodavne aktivnosti u vezi s tim, sve do “male energetike”, biomasa, smart tehnologija, osposobljavanja za apliciranje za sredstva iz evropskih fondova itd. Ekologija, sa svoje strane, i pogotovo s obzirom na činjenicu da čini čak 30 odsto normativnog dela predstojećeg pregovaračkog procesa za pristupanje EU, treba da konferencijski program iskoristi za relevantne odgovore ne samo na pitanja o eksplicitnim rezultatima u zaštiti prirodne sredine, o klimatskim promenama, tretmanu otpada ili reciklaži, nego i o implementaciji evropskih programa u ovim oblastima, o ekološkim integracijama i regionalnom razvoju, o infrastrukturnim projektima u ovoj oblasti, o berzi ekoloških usluga i cirkularnoj ekonomiji i sl.
Sve su to razlozi zbog kojih se ove manifestacije, sa zasluženom UFI licencom, i najavljuju i iščekuju sa najvišim profesionalnim nestrpljenjem.