„Златни бор“, веома ретка врста бора по којој је Златибор добио име, убудуће ће расти и у другим градовима Србије
Несвакидашњу акцију “Златибор у вашем граду” недавно је покренула „Симекс група“ (у чијем је саставу фабрика за производњу „Златибор воде“) заједно са Туристичком организацијом Златибора и уз подршку општине Чајетина. Намера организатора је да се чари и атмосфера Златибора пренесу у градове Србије, тако што ће „златни бор“, веома ретка врста бора по којој је Златибор добио име, расти и у другим градовима Србије.
У недељу, 15. априла, у селу Гостиље, поред фабрике „Златибор вода“ први „златни бор“, у оквиру ове акције, засадили су Сања Папић, заштитно лице “Златибор воде”, и Драган Симовић, власник „Симекс групе“. Сутрадан 16. априла, по један „златни бор“ поклоњен је и градовима Краљево и Крагујевац. Акција се наставља сађењем ове врсте ретког четинара и у Нишу, Новом Саду, Суботици и још неким градовима Србије.
Квалитет воде
Јован Симуновић каже да се анализа квалитета воде свакодневно врши у фабричкој лабораторији, али и у Заводу за јавно здравље у Београду.
– Постоји и „живи доказ“ квалитета воде. То су рибњаци са пастрмком некадашње земљорадничке задруге “Љубиш”, коју је пре неколико година купио Драган Симовић. Гледајући те пастрмке које живе искључиво у чистој води, власник „Симекс групе“ је дошао на идеју да се и на тај начин испита квалитет воде – објашњава Симуновић.
Модерна фабрика у селу Гостиље, надомак Златибора, у којој се производи “Златибор вода”, почела је са радом у октобру прошле године. Драган Симовић, власник „Симекс групе“, уложио је у подизање ове компјутеризоване фабрике око пет милиона евра, а у време када смо посетили фабрику (15. април) управо су били припремљени контејнери за пут воде у САД, у Чикаго. Неколико месеци пре тога, на сајму у Дубаију, “Златибор вода” је склопила петогодишњи уговор о извозу воде у Уједињене Арапске Емирате и земље Блиског истока.
– До краја ове године испоручићемо три милиона боца. Са једном шведском фирмом уговорили смо извоз десет милиона литара за земље Блиског истока. Такав продор ове воде није случајан, јер “Златибор вода” има природно најнижи садржај натријума. Дозвољена количина натријума у једном литру је 150 милиграма, амерички стручњаци препоручују за пиће воду која садржи мање од 20 милиграма, а “Златибор вода” садржи само 0,4 милиграма натријума и природно је богата кисеоником – каже Драган Симовић, власник “Симекс групе”.
– Због таквог састава али и због осталих карактеристика, “Златибор вода” се може конзумирати у неограниченим количинама – каже Јован Симуновић, директор златиборске фабрике воде.
Еколошки чисто
У кругу од педесет километара од фабрике нема ни једног загађивача воде, али ни погони “Златибор воде” не загађују животну средину.
– Све отпадне воде из фабрике сливају се у водонепропусне челичне јаме, одакле се нашом цистерном, на основу уговора са комуналним предузећем из Чајетине, превозе на депонију. Комплетан отпад фабрике одвози се на рециклажу, тако да смеће практично ни немамо. Поред тога, користимо најприхватљивије еколошко гориво, а то је пропан-бутан гас – објашњава директор фабрике Симуновић.
На извору у Гостиљу, који је удаљен само 200 метара од фабрике, вода се извлачи са дубине од 80 метара, а пуни се десет хиљада литара на сат.
– Количине воде на изворишту су неограничене, капацитет је 98 литара у секунди, а фабрика засад користи свега три литра у секунди – каже Симуновић.
У најсавременијој линији за пуњење боца, вода се види једино у лабораторији, где се редовно контролише квалитет, и на крају, у затвореној “пет боци”. Ускоро ће почети и пуњење у балонима од пет литара, на новој производној линији. Дубина бунара на речици Врело је осамдесет метара. Одатле се пумпама црпи вода и прохромским цевима доводи у фабрику. Ту се одмах флашира, у специјалној стерилној комори, где нема ваздуха, нити било каквог додира са кисеоником. У цевима постоје четири филтера који одстрањују све механичке нечистоће.
Уговори о испоруци „Златибор воде“ у земљи и иностранству који су већ склопљени, значе да је садашња производња, свих количина (производња у три смене) у потпуности продата. Зато власник фабрике најављује проширење капацитета и изградњу нових погона у Гостиљу.
Р. Н.