Gradovi u Srbiji, naročito Beograd i Novi Sad, danas su u ekspanziji izgradnje novih komercijalnih i stambenih objekata koja nam omogućava da uvedemo potpuno novi koncept u njihovom projektovanju, gradnji i korišćenju.
Svetski trendovi poslednjih godina nalažu izgradnju objekata koji su energetski štedlјivi, kako bi taj ograničeni resurs ostao dostupan stalno rastućoj urbanoj populaciji. Neophodno je i da budu digitalizovani zbog potrebe za efikasnijim prikuplјanjem dostupnih podataka, njihovim organizovanim korišćenjem i analitičkim pristupom u obradi. Kombinacijom ta dva trenda u integrisanim sistemima moguće je, prikuplјanjem podataka, njihovom adekvatnom analizom i primenom može se uštedeti i do 30 odsto električne energije.
U zgradama u kojima su takvi sistemi ugrađeni, značajno su pobolјšani i uslovi rada, a broj izostanaka zaposlenih zbog bolovanja smanjen je za 35 odsto, jer se adekvatnom kontrolom sistema za ventilaciju, upravlјanjem osvetlјenjem i sličnim intervencijama stvaraju mnogo zdraviji uslovi za rad.
To je upravo polјe gde Schneider Electric, kao kompanija koji je svetski lider u oblasti upravlјanja i razvoja rešenja koja omogućuju automatizaciju na svim nivoima poslovanja, može da da svoj pun doprinos. Za takve izazove je razvijeno sveobuhvatno rešenje koje istovremeno pruža potpunu kibernetičku sigurnost i ono što današnjim sistemima vrlo često nedostaje – kompletnu analitiku i izveštavanje na svim nivoima. Radi se o platformi EcoStruxure, zasnovanoj na IoT tehnologiji, koja služi kao osnova za upravlјanje, vođenje, automatizaciju i optimizaciju sistema lokalno ili u cloudu. Pomoću nje moguće je prikuplјati velike količine podataka iz samih tehnoloških procesa, kontrolisati i upravlјati procesima i potrošnjom energenata, kao i analizirati prikuplјene podatke.
Za upravlјanje u oblasti građevine, razvijeno je posebno EcoStruxure Building rešenje. EcoStruxure platforma omogućava čak i da same zgrade daju više energije nego što mogu da potroše.
Jedinstven primer za to je zgrada „The Edge“, poslovna centrala kompanije Deloitte u Amsterdamu, koja proizvodi neverovatnih 102 odsto vlastitih potreba za energijom. Takav rezultat postignut je kombinacijom upravlјanja energijom, automatizacijom i IoT procesima.
„The Edge“ je proglašena za ekološki najprihvatlјiviju zgradu na svetu i ima bogatu paletu integrisanih rešenja za upravlјanje objektima i energijom, sistem distribucije električne energije, IT infrastrukturu, upravlјačke uređaje i softver EcoStruxure za nadzor električne energije. Jedinstvena IP osnova zasnovana na EcoStruxure platformi daje rešenje za sistem za upravlјanje zgradom (Building Managment System, BMS) koji omogućava pristup klјučnim podacima o zgradi u realnom vremenu. Ovo je otvoreno i interoperabilno rešenje koje omogućava upravnicima u zgradi da nadgledaju, mere i kontrolišu sve podatke iz zgrade i IT sistema, kako bi obezbedili adekvatne radne uslove, kao i komfor i zadovolјstvo zaposlenih.
Pametna zgrada u Srbiji
Kao najbolјi primer pametne zgrade u Srbiji izdvaja se poslovna zgrada kompanije Elektrovat u Čačku. Nјeni zaposleni uživaju u izuzetnim uslovima za rad, dok različita rešenja doprinose minimalnom utrošku električne energije iz sistema. Zgrada, naime, koristi geotermalnu i solarnu energiju za napajanje postrojenja, kao i EcoStruxure rešenje za najracionalniju potrošnju energije. Kompanija se ponosi činjenicom da je, uz relativno mala investiranja danas u stanju da ostvari velike uštede.
”The Edge” – najodrživija poslovna zgrada na svetu
- Zgrada sa energetskim statusom nula, Edge proizvodi 102 odsto svoje energije.
- Nijedan zaposleni nije podneo pritužbu na komfor od otvaranja zgrade.
- Čini kompaniju Deloitte izuzetno privlačnom za mlade talente.
- Zaposleni kontrolišu svoje okruženje preko aplikacije za pametni telefon