ДР ВОЛФГАНГ РОРБАХ: Бирократија кочи предузетништво

Због бирократског начина рада државних институција неопходна је темељна административна реформа. За Србију би било веома важно да уради студију која би показала колику штету овакав начин рада наноси економији и буџету. Али не треба заборавити и на слабе тачке предузетника у Србији: недовољна координација пословања, непоштовање рокова, недовољно знање страних језика и јавног рада

kocenje-preduzetnistvaВелику кочницу за развој предузетништва и бржи процес производње у Србији представља бирократија. Електронско испуњавање формулара постоји само у теорији, али се у пракси готово и не примењује. У шуми „папира“ човек је изгубљен. Уместо да „предмет путује” електронским путем од места до места, дешава се да предузетници и грађани путују носећи „папире” и испуњавајући сличне или исте податке више пута. Дуги редови и нејасна, беспотребна процедура су ружна стварност и поред прилично добре опремљености институција. Дешава се да се порески обвезник, тек када дође на шалтер, изненади јер мора да уплати нове таксе, за које до тада није знао, а оне на уплатницама нису унапред видљиве. Од великог значаја за Србију била би израда студије која би показала колико милиона радних сати се изгуби оваквим начином рада и колико то штети српској економији и буџету. Неопходна је дубока административна реформа и електронска модернизација рада служби које треба да нуде услуге и сервис, а не само да контролишу предузетнике.

Овако највеће проблеме српских предузетника види Волфганг Рорбах (Wolfgang Rohrbach), почасни професор (emeritus) на факултетима за предузетнички менаџмент у Новом Саду, Београду, Крагујевцу, универзитетима у Аустрији и Мађарској. Овај аустријски филолог и историчар је и консултант Уника (Uniqa) групе, а такође и експерт Европске уније за питања осигурања на Балкану, директор организације Europa Nostra Austria и потпредседник Аустријско-српског удружења. У разговору за Економетар, професор Рорбах објашњава које мере држава Србија треба да предузме да би се брже развијало предузетништво:

– Неопходна је реформа свих закона, наредби и промена политичке праксе који нарушавају принцип: „Иста права за све фирме којe нуде исте услуге!“ Мала и средња предузећа су веома флексибилна и она могу да добију замајац развоја новим законским условима, јер се у најкраћем времену и лако прилагођавају новим тржишним захтевима. Ту предност треба искористити. Осим тога, предузећа у области производње робе широке потрошње и туризма требало би да постану велики извор нових радних места или додатне зараде. За унапређење Србије и предузетништва требало би више подстицати културни, здравствени и конгресни туризам кроз добар маркетинг, боље рекламирати понуду земље и домаћих производа у иностранству, јер то обезбеђује директни увоз капитала и додатни порески новац, који су јако битни за државу, каже професор Рорбах.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • СИМЕНС ОРГАНИЗОВАО „ДАНЕ ИНДУСТРИЈЕ“ У СУБОТИЦИ Квалитетнија производња, уз мање трошкове
  • ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ДЕСЕТО ТАКМИЧЕЊЕ ТРАЈЕ ДО 10. ЈУНА Најбоља технолошка иновација 2014.
  • НЕСВАКИДАШЊА ЕПИЗОДА СА НОВОСАДСКОГ ПОЉОПРИВРЕДНОГ САЈМА Комерцијална банка помаже малом Матеји
  • СЕДМА ПРОЛЕЋНА ШКОЛА ПРЕДУЗЕТНИШТВА ПОСЛОВНОГ ФАКУЛТЕТА ИЗ ВАЉЕВА И ИНСТИТУТА ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ УНИВЕРЗИТЕТА СИНГИДУНУМ Предузетништво излази из оквира класичног модела учења
  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • ЂЕНЕРАЛИ ПРЕУЗЕО ВЛАСНИШТВО НАД ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊЕМ Ђенерали на новом старту
  • ЕРИК РИС: ЛИН СТАРТ-АП (2) Иновација је спонтана и непредвидива
  • Следећи број Економетра излази 8. јула 2014.
Podelite ovaj tekst: