Због бирократског начина рада државних институција неопходна је темељна административна реформа. За Србију би било веома важно да уради студију која би показала колику штету овакав начин рада наноси економији и буџету. Али не треба заборавити и на слабе тачке предузетника у Србији: недовољна координација пословања, непоштовање рокова, недовољно знање страних језика и јавног рада
Велику кочницу за развој предузетништва и бржи процес производње у Србији представља бирократија. Електронско испуњавање формулара постоји само у теорији, али се у пракси готово и не примењује. У шуми „папира“ човек је изгубљен. Уместо да „предмет путује” електронским путем од места до места, дешава се да предузетници и грађани путују носећи „папире” и испуњавајући сличне или исте податке више пута. Дуги редови и нејасна, беспотребна процедура су ружна стварност и поред прилично добре опремљености институција. Дешава се да се порески обвезник, тек када дође на шалтер, изненади јер мора да уплати нове таксе, за које до тада није знао, а оне на уплатницама нису унапред видљиве. Од великог значаја за Србију била би израда студије која би показала колико милиона радних сати се изгуби оваквим начином рада и колико то штети српској економији и буџету. Неопходна је дубока административна реформа и електронска модернизација рада служби које треба да нуде услуге и сервис, а не само да контролишу предузетнике.
Овако највеће проблеме српских предузетника види Волфганг Рорбах (Wolfgang Rohrbach), почасни професор (emeritus) на факултетима за предузетнички менаџмент у Новом Саду, Београду, Крагујевцу, универзитетима у Аустрији и Мађарској. Овај аустријски филолог и историчар је и консултант Уника (Uniqa) групе, а такође и експерт Европске уније за питања осигурања на Балкану, директор организације Europa Nostra Austria и потпредседник Аустријско-српског удружења. У разговору за Економетар, професор Рорбах објашњава које мере држава Србија треба да предузме да би се брже развијало предузетништво:
– Неопходна је реформа свих закона, наредби и промена политичке праксе који нарушавају принцип: „Иста права за све фирме којe нуде исте услуге!“ Мала и средња предузећа су веома флексибилна и она могу да добију замајац развоја новим законским условима, јер се у најкраћем времену и лако прилагођавају новим тржишним захтевима. Ту предност треба искористити. Осим тога, предузећа у области производње робе широке потрошње и туризма требало би да постану велики извор нових радних места или додатне зараде. За унапређење Србије и предузетништва требало би више подстицати културни, здравствени и конгресни туризам кроз добар маркетинг, боље рекламирати понуду земље и домаћих производа у иностранству, јер то обезбеђује директни увоз капитала и додатни порески новац, који су јако битни за државу, каже професор Рорбах.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- СИМЕНС ОРГАНИЗОВАО „ДАНЕ ИНДУСТРИЈЕ“ У СУБОТИЦИ Квалитетнија производња, уз мање трошкове
- ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ДЕСЕТО ТАКМИЧЕЊЕ ТРАЈЕ ДО 10. ЈУНА Најбоља технолошка иновација 2014.
- НЕСВАКИДАШЊА ЕПИЗОДА СА НОВОСАДСКОГ ПОЉОПРИВРЕДНОГ САЈМА Комерцијална банка помаже малом Матеји
- СЕДМА ПРОЛЕЋНА ШКОЛА ПРЕДУЗЕТНИШТВА ПОСЛОВНОГ ФАКУЛТЕТА ИЗ ВАЉЕВА И ИНСТИТУТА ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ УНИВЕРЗИТЕТА СИНГИДУНУМ Предузетништво излази из оквира класичног модела учења
- ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
- ЂЕНЕРАЛИ ПРЕУЗЕО ВЛАСНИШТВО НАД ДЕЛТА ЂЕНЕРАЛИ ОСИГУРАЊЕМ Ђенерали на новом старту
- ЕРИК РИС: ЛИН СТАРТ-АП (2) Иновација је спонтана и непредвидива
- Следећи број Економетра излази 8. јула 2014.