Ситуација, у економији као Гифенов парадокс, погодиће најсиромашније слојеве становништва
Србији прети Гифенов парадокс чија је суштина да у ситуацији када дође до општег раста цена, а посебно прехрамбених артикала, код најсиромашнијих слојева становништва долази до повећања куповине и потрошње хлеба, каже за Економетар др Томислав Бандин.
Редовни професор Економског факултета у Суботици и двоструки доктор економских наука објашњава да, при томе, под „хлебом“ не треба подразумевати само свакодневну векну, већ избор намирница слабијег квалитета које купују управо најсиромашнији слојеви становништва.
Теоријски, кључни узрок појаве Гифеновог парадокса, с времена на време, јесте неолибералистички концепт у економској теорији и пракси, каже др Бандин. Он набраја узроке парадокса названог по немачком економисти који је живео с краја 19. и почетком 20. века, а који се већ могу препознати и у нашој свакодневици, као што су општи раст цена, спорији раст зарада због успоравања привредне активности, монопол, увознички лоби, раст незапослености и валутни диспаритет између домаће валуте и валута најразвијенијих земаља.
Опширније у штампаном издању