ДР ГОРАН ПЕТКОВИЋ: Будућност туризма је у повезивању

Раст туризма у Србији траје константно од 2005. године. До тада смо имали једно значајно реструктурисање туристичке привреде након чега је уследио период стабилизације и почетак раста. У протеклом периоду забележени су значајни резултати и од 240 милиона дошли смо на око милијарду долара туристичког промета

buducnost-turizmaПриходи од туризма константно расту. Стопа раста туристичке привреде у свету је најстабилнија, упоредива је једино са фармацијом. Туризам је индустрија која се посебно брзо развија у земљама високог раста, а то је Далеки исток. Тамо су стопе раста двоцифрене и крећу се између 12 и 16 процената у државама као што су Индонезија или Кина – која је постала водећа земља у светским размерама.

Овако др Горан Петковић, професор на Економском факултету у Београду, види тренутно стање на светској туристичкој сцени. У разговору за Економетар он истиче да Европа још увек има највеће учешће у глобалном туризму и да такође расте, али знатно спорије – око 2-2,5 одсто, а тај раст јој доносе управо земље југоисточне Европе, међу којима и Србија. Истовремено, водеће европске туристичке силе стагнирају – Француска, Италија, Шпанија, која је мало порасла за време Арапског пролећа када је дошло до преливања туристичке тражње преко Медитерана.

– Раст туризма у Србији траје константно од 2005. године. До тада смо имали једно значајно реструктурисање туристичке привреде током којег је затворен највећи број старих хотела. Након тога је уследио период стабилизације и почетак раста. За ових седам-осам година забележени су значајни резултати и са 240 милиона долара ми смо данас дошли на око милијарду долара туристичког промета.

Након затварања старих кренуло је отварање једног броја нових, савремених, често мањих хотела, али са много бољом управом, бољим разумевањем тржишног притиска и потребом да покрију трошкове пословања ефикасним радом, пре свега у продаји и маркетингу. Они су одмах почели да се боре за попуњеност капацитета, а та борба је врло тешка, посебно на тржишту које је у економској кризи – каже професор Петковић.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ВЕСТИ ИЗ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ
  • МБА ПРОГРАМ – КАТАЛИЗАТОР ЗА УСПЕШНУ КАРИЈЕРУ Велико интересовање за стипендије
  • НИКОЛА ЛУКИЋ: ПЕЊАЊЕ УЗ ЛИТИЦУ (5) Развијајте пријатељске односе са купцима
  • ПРЕДСТАВЉАМО НАЈНОВИЈА ИЗДАЊА У ОБЛАСТИ ЕКОНОМИЈЕ Предузетничка улога државе – кинеско искуство
  • Следећи број Економетра излази 8. априла 2014.
Podelite ovaj tekst: