Највише ће, по свој прилици, бити погођене услуге, нарочито интелектуалне, као и део прерађивачког сектора због прекида репродукционих веза
Генерално гледано, сектор малих и средњих предузећа биће посебно погођен економском кризом са којом се суочавамо. Мала предузећа су најосетљивија и рањива због скромних капацитета и финансијске снаге, па им неће много помоћи ни флексибилност, која је њихова карактеристика. Она је важна кад постоје алтернативе, али у условима опште кризе, која ће погодити све сегменте привреде и друштва, смањује се маневарски простор за избор неке друге опције. То не значи да нека предузећа неће пронаћи неку своју нишу, прилагодити се новонасталој ситуацији или бар амортизовати ударце.
За средња предузећа се зна да су нискоакумулативна јер су многа од њих настала у време када су се, на захтев ММФа, реструктурисала јавна предузећа тако што су се ослободила свега оног што је спадало у неку споредну делатност. На та предузећа су пренете дубиозе и она су данас у тешкоћама. Зато се не слажем са мишљењима да ће у условима кризе посебно бити погођена сасвим мала и велика предузећа, а да ће средња бити поштеђена. Нажалост, цео овај сектор је рањив и већ има наговештаја за то. Тако је у прошлј години, због инаће тешких услова пословања, дошло до застоја у отварању нових предузећа уз истовремено повећање броја угашених фирми. Са друге стране, има неких озбиљних наговештаја да се повећава број фирми које раде а нису званично регистроване – истиче у разговору за Економетар др Благоје Пауновић, професор београдског Економског факултета.
Опширније у штампаном издању