Женске ципеле високог квалитета, као лон послови, из Врања иду до произвођача као што су АМГ, Про гети, Џенет спорт, Прада и Гучи
Судећи по квалитету, строгом поштовању високих стандарда и рокова испоруке, Врање је, после суноврата познате фабрике „Коштана“, захваљујући браћи Братиславу и Новици Ђорђевић и њиховом бренду „Дона лајн“, задржало примат у производњи женских ципела. Њихово опредељење да се отисну у сопствени бизнис и помогну пријатељима, обућарима који су остали без посла, сада већ даје добре резултате.
Релативно брз развој компаније „Дона лајн“ у освајању сопствене марке и производног програма у оквиру спољнотрговинског предузећа „Стефи комерц“, како за Економетар каже Новица Ђорђевић, поспешила је и Влада Републике Србије, односно Фонд за развој, одобравањем врло повољног кредита од пет милиона динара.
– Нема сумње да су нам та средства на почетку много значила. То нам је омогућило да набавимо нове, савремене машине за производњу женске обуће за европско и светско тржиште. Истовремено, запослили смо изузетно квалитетан и стручни кадар обућарске струке који је остао без посла у „Коштани“. Са евиденције Тржишта рада смо запослили један број младих и стручних људи, кажу браћа Братислав и Новица Ђорђевић.
Предузеће „Дона лајн“ (у оквиру фирме „Стефи комерц“) основано је 1993. године у време најжешће инфлације. Након што се стање у земљи стабилизовало од краја 2000. године, у просторији од 70 квадратних метара, предузеће почиње са израдом женске обуће. Корак по корак, уз улагања, сопственим креацијама и ангажовањем стручњака за дизајн, успели су да се наметну домаћем и иностраном тржишту. Дошло је до сарадње са инопартнерима, а кренули су и лон послови за познате произвођаче из Италије и других европских земаља.
– Истовремено, већ 2004. године отварамо два савремена продајна објекта у центру Врања. Ове продавнице су биле, а и сада су, снабдевене модерном обућом која се продаје и носи у светским и европским центрима. То је допринело да данас имамо модерну фабрику од око 2.000 квадратних метара простора са око 70 стално запослених радника, који имају редовна примања. Поред тога, свако је у прилици да залагањем себи обезбеди још већу зараду. То им омогућава наш правилник награђивања, каже Новица и додаје да су инсталиране две производне траке које истовремено раде. Једна за домаће тржиште, а друга за инострано (послови дораде познатији као лон посао).