Stipendije i grantovi od 600.000 dinara za naučne projekte – snažan podstrek kreiranju inovacionog ekosistema u Srbiji kroz povezivanje nauke i privrede i podsticaj mladim naučnicima i naučnicama da nastave svoje naučne karijere u Srbiji
Dodeljivanjem pet stipendija i tri granta u vrednosti od po 600.000 dinara u trećem ciklusu programa „Pokreni se za nauku“, koji realizuju Centar za razvoj liderstva i kompanija Filip Moris, 14 mladih naučnika i naučnica dobilo je priliku da naučnim istraživanjima doprinesu povezivanju nauke i privrede. Multidisciplinarna istraživanja u oblasti medicinskih nauka, farmacije, biologije, hemije i omogući će brži ekonomski razvoj Srbije zasnovan na inovacijama.
Na treći konkurs pristigle su 132 prijave, a komisija je izabrala najbolje radove i projekte sa ciljem podsticanja komercijalne primene inovacija na osnovu naučnih istraživanja.
„Srbija ima veliki potencijal u oblasti inovacija i zaista ohrabruje da se sve više radi na povezivanju nauke i privrede jer je to jedan je od osnovnih preduslova za ubrzani ekonomski razvoj. Ovim programom želimo da podstaknemo stvaranje stimulativnog okruženja za mlade perspektivne naučnike kako bi nastavili da se profesionalno razvijaju u Srbiji na način koji će doprineti razvoju društva u celini, izjavila je Jelena Preradović Stevanović, menadžer za odnose sa zajednicom i donacije za jugoistočnu Evropu iz kompanije Filip Moris.
Ona je naglasila da je kompanija Filip Moris u poslednjih 10 godina na globalnom nivou angažovala više od 400 naučnika i stručnjaka i uložila više od tri milijarde dolara u naučna istraživanja i razvoj potencijalno manje štetnih alternativnih duvanskih proizvoda namenjenih punoletnim pušačima.
„Time na svom primeru pokazujemo da spoj naučnih postignuća i privrede predstavlja ključ za razvoj društva u celini“, zaključila je Preradović Stevanović.