Banka Inteza je po visini aktive i dobiti u 2016. prva na rang listi banaka, dok je u sektoru osiguranja, u prethodnoj godini najveće tržišno učešće po visini ukupne premije ostvarilo Dunav osiguranje.
Banke su prošle godine zabeležile skoro tri puta veću dobit, 18,4 milijarde dinara, ali je prinos na kapital bankarskog sektora u celini i dalje ispod tri odsto, dok na njegovo ozdravljenja ne ukazuje ni struktura krajnjeg rezultata. Tržište osiguranja ostvarilo je 2016. ukupnu premiju od 722 miliona evra, što je rast od 10,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali je ukupna premija učestvovala u BDP Srbije sa svega 2,1 odsto, pokazuje istraživanje rezultata finansijskog sektora Finansije TOP 2016/2017, magazina Biznis&finansije. Rezultati su saopšteni predstavniciam medija 22. juna.
Prvu poziciju među pet najvećih banaka u Srbiji po visini aktive u 2016. godini, na osnovu podataka Narodne banke Srbije, zauzima Banka Inteza, sa aktivom od preko 551 milijarde dinara. Inteza je nastavila dominaciju na tržištu preskočivši tržišni udeo od 17 odsto, a slede je Komercijalna i Unikredit banka sa 12,3 odsto, odnosno 10,3 odsto, respektivno.
Bankarski sektor je 2016. zabeležio skoro tri puta veću dobit, 18,4 milijarde dinara, ali je ovaj rezultat i dalje daleko od najboljih godina iz pretkriznog perioda. Prinos na kapital bankarskog sektora u celini i dalje je ispod tri odsto, dok na njegovo ozdravljenje ne ukazuje ni struktura krajnjeg rezultata.
”Prošlogodišnji rezultati bankarskog sektora najbolji su u proteklih pet godina. Međutim, kada se malo zagrebe, taj krajnji rezultat nije posledica poboljšanja poslovanja u osnovnom biznisu banaka, već je veliki deo posledica naplate ranije otpisanih potraživanja i smanjenih rezervisanja. Naš bankarski sektor postepeno beleži pad stope loših kredita, međutim, ta stopa je i dalje visoka i iznosi oko 20 odsto”, kazao je Nenad Gujančić, menadžer za poslovni razvoj Wisebrokera i dodao da su prošle godine najveći gubitaši bile banke u većinskom državnom vlasništvu.
Kada je reč o poslovanju osiguravajućih kuća u 2016. godini, najveće tržišno učešće po visini ukupne premije ostvarilo je Dunav osiguranje, (25,7 odsto), a slede Generali osiguranje (22,2 odsto), DDOR (11,6 odsto), Wiener Städtische (10,7 odsto) i Triglav osiguranje (4,7 odsto).
Ukupna premija osiguranja u Srbiji 2016. godine iznosila je 722 miliona evra, što je rast od 10,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Profesor FEFA i predsednik Evropskog pokreta u Srbiji, Mihailo Crnobrnja, smatra da je Srbiji neophodan rast bruto domaćeg proizvoda u narednih nekoliko godina od najmanje pet do šest, a kako je objasnio, tek sa tim rastom bi se osetilo poboljšanje životnog standarda, odnosno plate i penzije bi mogle da budu veće.
Crnobrnja je dodao i da Srbija mora da reformiše javna preduzeća i ugasi “ekonomske invalide” kako bi dostigla neophodan privredni rast.