Unapređenje rada pravosuđa i efikasna zaštita prava u sudskim postupcima i dalje predstavlja jedan od najglasnijih zahteva privrede i nužna je pretpostavka za unapređenje poslovnog okruženja, rečeno je na završnoj konferenciji „Pravosuđe i privreda“, u organizaciji Američke privredne komore.
Završni događaj usledio je nakon šest tematskih okruglih stolova tokom šest meseci koje su zajednički organizovali Američka privredna komora i Ministarstvo pravde. Tematskim skupovima prisustvovalo je preko 200 predstavnika poslovnog sektora, a u diskusijama je učestvovalo više od 20 sudija i predsednika sudova na teme poput radnog prava, izvršenja, stečaja, parničnog postupka, imovinsko pravnih odnosa na nepokretnostima i poreskih propisa.
Serija tematskih diskusija pokrenuta je na bazi godišnjeg istraživanja o poverenju i zadovoljstvu investitora koje AmCham sprovodi već sedam godina. Istraživanje koje je sprovodeno na preko 100 najvećih kompanija u Srbiji i još 100 malih preduzeća i startupova pokazalo je da je za 76% ispitanika unapređenje rada pravosuđa prioritetna reforma za dalji rast i nove investicije. Kao i prošle godine, najznačajnije primedbe ispitanika odnose se na dužinu trajanja sudskih postupaka (80%) i neujednačeno postupanje u primeni propisa (57%). Dodatno, neophodno je unapređenje znanja i specijalizacija sudija koje će uticati i na unapređenje efikasnosti postupaka.
Ministarka pravde Nela Kuburović ukazala je na dugogodišnju dobru saradnju ministarstva sa Američkom privrednom komorom i kao primer istakla zajednički rad na izradi Zakona o izvršenju i obezbeđenju. „Sledeća godina treba da bude godina u kojoj će se ceo izvršni postupak u privrednim sudovima voditi elektronskim putem. Nadamo se da ćemo na taj način bar za duplo skratiti postupak izvršenja, što je bitna stavka za napredovanje na Duing biznis listi“, naglasila je ministarka Kuburović i dodala da veruje da će privredni sudovi biti zainteresovani da koriste ovaj sistem.
Zamenica izvršnog direktora AmCham Amalija Pavić rekla je da su kroz seriju ovih događaja otvorena vrata bližoj i produktivnijoj saradnji, ali i boljem razumevanju privrede i pravosuđa, koja bi trebalo da omogući dvostruki rezultat – sa jedne strane, praktična poboljšanja, a sa druge strane poboljšanu percepciju privrede. „Serija okruglih stolova dala je puno konkretnih predloga za unapređenje koji se tiču efikasnosti rada sudova, načina za ujednačnjavanje postupanja, a poseban akcenat je dat na sadržaj dalje edukacije sudija i njihovu specijalizaciju. Nadamo se da će neki od ovih predloga biti primenjeni u praksi ili odgovarajućim regulativama i da ćemo već za godinu dana moći da vidimo neke konkretne pomake“, izjavila je Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora AmChama.
Američka privredna komora posebno se zahvalila ministastvu pravde jer je od početka našeg projekta prepoznalo vrednost u otvorenom razgovoru između privrede i pravosuđa. Takođe, velika zahvalnost upućena je i sudijama na njihovim konkretnim predlozima za unapređenje efikasnosti, ujednačenosti i specijalizacije, a koji će biti deo reformskog paketa preporuka za naredni period.
U okviru okruglih stolova sa članicama AmChama učestvovali su predstavnici Visokog saveta sudstva, Vrhovnog kasacionog suda, Privrednog apelacionog suda, Privrednog suda u Beogradu, prvostepenih pravosudnih organa, apelacionih sudova i Upravnog suda, kao i Pravosudne akademije.