Konfindustrija Srbija – Udruženje italijanskih industrijalaca, organizovalo je, uz pokroviteljstvo ambasade Italije i Grada Beograda u Skupštini grada godišnju konferenciju „CYBER SECURITY- Kako se suočiti sa novim izazovima u poslovnom i finansijkom sektoru“
Učesnici skupa su naglasili da je digitalna bezbednost globalni izazov za svetsku ekonomiju.
Erik Košuta predsednik Konfindistrije – Udruženja italijanskih industrijalaca koje u Srbiji postoji šest godina je rekao: „Digitalna bezbednost predstavlja globalni izazov za svetsku ekonomiju, koja zbog sajber napada svake godine pretrpi štetu od oko 600 milijardi dolara. Takvi napadi su, u početku bili isključivo usmereni ka velikim multinacionalnim kompanijama, ali vremenom su počeli sve više da ulaze i u najsitnije pore svake zemlje, ugrožavajući na taj način i najmanje privredne aktere: mi iz Konfindustrije smo, zahvaljujući aktivnostima naših članica, bili svedoci, kako povećanog broja napada u protekloj godini, tako i činjenice da su sve češće mete napada baš oni „najmanji“. Upravo su napadi na male kompanije ti koji su najrizičniji. Imajući u vidu činjenicu da se male kompanije uglavnom oslanjaju na sopstvenu strukturu, takvi napadi mogu ponekad biti kobni za nju i dovesti do njenog kraha. Opasnost je utoliko veća ako uzmemo u obzir činjenicu da 97% srpskih kompanija čine mala i srednja preduzeća koja zapošljavaju oko 56% ukupnih zaposlenih u zemlji i učestvuju sa 46% u ukupnom izvozu.“
Ministar za inovacije i tehnološki razvoj u Vladi Republike Srbije, Nenad Popović je ukazao na izuzetan značaj sajber bezbednosti, kako za ekonomiju, poslovanje kompanija, tako i za državnu bezbednost svake zemlje, upravo iz razloga što blizu 70 odsto stanovnika Evrope koristi internet.
Popović je, otvarajući Konferenciju istakao da je po pitanju bezbednosti važna saradnja javnog i privatnog sektora. “Vlada ima ulogu u postavljanju standarda i sprovođenju propisa, a industrija ima odgovornost da ih isprati, napomenuo je Popović. Ali lanac odgovornosti se ne završava tu, već pojedinci moraju jednako dobro da odigraju svoju ulogu jer u svakom trenutku milioni gigabajt podataka kruže internetom u transakcijama koje obavlja približno četiri milijarde korisnika na svetu.
Ministar Popović je predočio da je u 2016. godini hakovano u svetu više od tri milijarde yahoo naloga, a da je preko 70 miliona korisnika napadnuto posredstvom fejsbuka. Naveo je i podatke agencije Mekenzi za 2017. godinu da je ukupna šteta od sajber kriminala premašila hiljadu milijardi dolara (jedan trillion), što na globalnom nivou nanosi ogromne štete privredama mnogih zemalja. U zaštiti od toga jako je važna saradnja privatnog i javnog sektora, a od posebne su važnosti i pojedinci u ovom poslu. Ministar Popović je dodao da samo korišćenje legalnih softvera sprečava do 85 odsto ciljanih napada. Zbog toga je jako važno graditi odnos poverenja i prevencija, pogotovo gde su u upotrebi veliki informacioni sistemi. Sajber bezbednost je, po njegovim rečima i pitanje etike prava, jer njena realizacija ne sme da ugrozi sistem razvoja tehnologija i digitalni razvoj. Sveobuhvatna digitalizacija je jedno od strateških prioriteta Vlade srbije, a realizacija toga nije moguća ukoliko se ne obezbedi bezbedan sajber prostor. Popović je naglasio da Republika Srbija može doprineti sajber bezbednosti i na međunarodnom i globalnom planu, naglašavajući da imamo veoma talentovane mlade inženjere koji se bave inovacijama i u ovoj oblasti u čemu su se već potvrdili. Srbija i Italija, po rečima ministra Popovića, i dalje treba da unapređuju ovu saradnju kako bi internet prostor na međunarodnom nivou bio što je moguće bezbedniji.
Serđo Monti zamenik šefa misije, Ambasada Italije je prisutne pozdravio rečima:
“Pitanje sajber bezbednosti u današnjim okolnostima je pitanje velike svesti o značaju IT industrije, jačanja saradnje, jer je to globalni izazov za sve nas, naglasio je Serđo Monti, u ime ambasade Italije koja je uz Skupštinu grada Beograda i Konfindustriju pokrovitelj ovog skupa. On je ukazao da je Konfindustrija Italije, koja je strategiju o sajber bezbednosti usvojila 2013. godine i neprekidno je ažurira, organizovala veliki broj skupova i edukativnih seminara na Balkanu kako bi se bezbedila digitalna sigurnost podataka kroz primenu brojnih alatki u IT bezbednosti. Gospodin Monti je podsetio da su 2017.godini ministarstva pravde Srbije i Italije potpisala sporazum o saradnji u sprečavanju sajber kriminala. On je izrazio nadu da će Konfindustrija dobiti značajno mesto u srpskoj ekonomiji i da će saradnja na tom planu između dve zemlje biti intenzivnija ubuduće.
Dragomir Petronijević, član Gradskog veća Beograda, zahvalio je Konfindustriji i italijanskim firmama koje posluju u našoj zemlji na organizaciji jednog ovako značajnog skupa i na stalnom podsticaju razvoju srpske privrede. On je posebno ukazao na podsticaje kojima se mladi ljudi u Srbiji pomažu da u svojoj zemlji nađu posao, jer, kako je naglasio, izuzetno je važna edukacija kako da se zaštite i zaštite kompanije u kojima budu radili u današnjoj eri razvijenih informacionih tehnologija i njihovoj izloženosti sajber napadima. On je ukazao na veliki značaj međusobne komunikacije, ne samo institucija, pojedinaca, kompanija, Vlade, lokalnih samouprava i javnog sektora unutar Srbije, već i na vlade u celom svetu, kako bi se zaštitili od globalne opasnosti sajber kriminala i da će grad Beograd u tome biti pouzdan partner.
U globalnom poslovanju sve je važnije fokusirati se na to kako kontrolisati ključne informacije i njihov bezbedan protok. I dok su ti podaci od suštinske važnosti za ispravno funkcionisanje poslovnih aktivnosti, sve češće smo svedoci brojih sajber napada koji mogu oštetiti bilo koji finansijski, telekomunikacioni i institucionalni sistem na svetu. S obzirom na takve izazove i potencijalne pretnje, nijedan napor nije suviše skup ili zahtevan kada je u pitanju sprečavanje i ograničavanje sajber napada. U bilo kom trenutku u svetu milioni transakcija i informacija „protiče“ internetom. Podaci su postali najvredniji predmet zaštite a sajber bezbednost u svim aspektima je nešto što mora biti procenjeno, zaštićeno i razvijano maksimalnom brzinom. Sajber prostor je bezbedan i svima koristan, samo kada su svi akteri uključeni u određeni poslovni proces svesni rizika: bez svesti, svako tehničko rešenje gubi na značaju i efektu. CYBER SECURITY konferencija jedna je od prvih ovog tipa na Balkanu i posvećena je razvijanju svesti o tome da moramo deliti svoja iskustva i okupiti globalne stručnjake koji će nam pokazali put ka sigurnijoj budućnosti u vezi sa prenosom podataka, finansijskim transakcijama i sistemima telekomunikacija, bilo u segmentu softvera ili hardvera. Ovogodišnja konferencija Konfindustrije Srbija je treća ovog tipa u digitalnoj sferi, nakon DEC i DIGINDEC konferencija organizovanih 2016. i 2017. godine. Cyber security skup želi pružiti još jedan vid uticaja digitalne transformacije na privredu. Konfindustrije Srbija želi organizacijom ovog skupa da skrene pažnju na sajber bezbednost u sektoru finansija i telekomunikacija , a deo diskusije se danas fokusirao i na značaj stvaranja strateških partnerstava u cilju podizanja svesti o značaju bezbednosti u sajber prostoru. Prisutni su danas imali jedinstvenu priliku da od eksperata i kompanija čuju koja su to rešenja koja mogu ponuditi i koji su najveći izazovi u domenu cyber security na globalnom i lokalnom nivou.