Tokom prethodne krize, naš inicijalni pad 2009. godine bio je manji od regionalnog proseka. Mi smo tada propustili da na vreme reagujemo, da smanjimo deficit, uravnotežimo javne finansije i smanjimo javni dug. Mnogi su to učinili odmah, pa su u godinama nakon prvog naleta krize imali brz privredni rast. Tako su za nekoliko godina nadoknadili dublji inicijalni pad i pretekli Srbiju…
Ništa još nije izvesno kada je o ovoj godini reč, ali prvi podaci ukazuju da kriza neće imati oblik latiničnog slova U, kao što se smatralo, već će biti nalik slovu V. Postoji neuobičajeno visok stepen neizvesnosti prognoze u ovoj godini, ali ono što vidimo nakon završetka vanrednog stanja jeste da se privreda u Srbiji, ali i u svetu, za sada oporavlja brže od očekivanja.
Ovim rečima Danko Brčerević, glavni ekonomista Fiskalnog saveta Republike Srbije, počinje razgovor za Magazin Biznis. Nakon što je pre nekoliko meseci Savet procenio da Srbiju čeka pad privredne aktivnosti od tri odsto, u ovoj instituciji sada su bliži proceni da će pad biti jedan odsto BDP-a. “Poenta je da je to sada, kako stvari stoje, racionalna procena, jer se važni sektori privrede za koje su dostupni podaci za jul i avgust, brže oporavljaju od očekivanja. Takav trend je svuda u svetu, oporavak je nešto brži od očekivanja, pa se prognoze o privrednom rastu postepeno koriguju i na globalnom nivou”, objašnjava Brčerević.
– Međutim, trebalo bi i dalje zadržati oprez, zbog čega ćemo sačekati još nekoliko nedelja pre nego i zvanično revidiramo naše prognoze. Podsećam, mi za sada imamo podatke za prvi kvartal, koji je bio pre eskalacije krize i iz tog ugla nije relevantan za ocenu šta nas čeka do kraja godine. Onda su došli podaci o drugom tromesečju za vreme kog je bilo vanredno stanje, što je opet netipično, i to su svi zvanični podaci o rastu BDP-a u ovoj godini kojima raspolažemo. I uz sav taj manjak kredibilnih informacija o osnovnom trendu domaće privrede još ne znamo ni šta će se dešavati do kraja godine i šta eventualni novi talas korona virusa može da izazove.
• Ukoliko ostvari pad od jedan odsto, Srbija će biti „najbolja među najgorima“, jer će privredna aktivnost i dalje biti u padu…
– Nešto bolji rezultat od drugih biće prvenstveno posledica specifičnih okolnosti u Srbiji, a ne superiorne ekonomske politike. A to je, pre svega, visoka zastupljenost u privredi proizvodnje sa nižom dodatnom vrednosti, poput poljoprivrede, prehrambene industrije i osnovnih hemijskih proizvoda za kojima tražnja nije pala u krizi.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- U KALEIDOSKOPU – EKONOMIJA & BIZNIS
- VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
- KOLIKO JE PANDEMIJA UTICALA NA PROCESE AKVIZICIJA U SRBIJI: Kupovina i prodaja kompanija nakon korone
- BIZNIS DODATAK: HR U SRBIJI
- MENADŽERSKI VODIČ: Tračevi opstaju, manje kancelarijskih romansi
- POSLE TRI MILIONA TURISTA 2019., SALCBURG SADA POLUPRAZAN: Mocartov grad bez Japanaca i Kineza
- TV SLIKE I PRILIKE: Najskuplje plaćena pesma
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. novembra 2020.