ЋУМУР И ЧИСТ БИОУГАЉ: Швајцарац и Чачанка у еколошком бизнису

Весна Баур са супругом Балцом успешно, читаву деценију, води породичну компанију „Басна“ за производњу угља из биомасе по највишим еколошким стандардима ЕУ. Биочар је на међународном панелу за климатске промене (IPCC) предложен као технологија коју треба подстицати у борби против глобалног загревања

Весна Баур са супругом Балцом

Једна од особина која се одмах уочи код успешних у бизнису, без обзира на то да ли су мушкарци или жене, јесте лакоћа одговарања на питања. Од добрих менаџера, власника компанија, директора тешко да ће новинар чути неодређену реченицу. Када говоре о свом пословању, прецизни су, јасних ставова, не користе „униформне“ одговоре, немају потребу да нешто обавијају „обландом“.

Што су успешнији – то су концизнији. Једна од таквих је Весна Баур, Чачанка која са супругом Балцом, Швајцарцем, већ 10 година води компанију „Басна“. Породично предузеће назива које асоцира на детињство, а у ствари настало поигравањем почетним словима имена супружника, бави се производњом угља из биомасе, по највишим стандардима одрживе еколошке технологије.

У палети производа из погона у Атеници налазе се дрвени угаљ за роштиљ – ћумур, за ресторане, породичне кухиње и биоугаљ веома чист, без недозвољених токсина, који се користи у пољопривреди за оплемењивање земљишта, за сточну исхрану, у козметичкој, фармацеутској, штампарској и другим индустријама.

Од 2010. године када су основали компанију прошли су дуг пут истраживања и иновирања. Не без разлога, истичу да њихови производи испуњавају строге критеријуме Европске сертификације за биоугаљ – EBC, и да је “Басна” чланица организација попут Немачке бизнис асоцијације за биоугаљ, Швајцарског пословног удружења за биоугаљ, Америчке међународне иницијативе за биоугаљ, Швајцарско-српске привредне коморе…

Чак 95 одсто произведеног у погону у срцу Западне Србије пласирају на тржиште ЕУ тј. у Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Холандији.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ПОБЕДНИЦИ ГEНEРATOР GAMECHANGER КОНКУРСА: Your Pet World и Зaнaтeриa најбољи дигитални пројекти
  • КРАЉЕВИНА НОРВЕШКА ПОДРЖАВА ЗАПОШЉАВАЊЕ МЛАДИХ У СРБИЈИ: За седам пројеката 510 милиона евра
  • ШТА ПОКАЗУЈЕ СПЕЦИЈАЛИЗОВАНО ИСТРАЖИВАЊЕ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ – ЕУРОБАРОМЕТАР: Опоравак од короне грађани Србије и ЕУ очекују тек за три године
  • ЧЛАНИЦЕ КОМОРСКОГ ИНВЕСТИЦИОНОГ ФОРУМА ПОЗВАЛЕ ВЛАДЕ РЕГИОНА: Успоставите “зелене линије” за брже кретање радника
  • Следећи број Економетра излази 8. децембра 2020.
Podelite ovaj tekst: