ĆOŠKARENJE: Dosadni dani kao želja

Poruka sa prvog sastanka lidera vladajuće koalicije je bila vrlo kratka i nekako, jelte, istorijska: „Srbija će do kraja jula dobiti novu Vladu, spremnu da odgovori na sve izazove“. Dobro, još koji dan i znaće se ko će nas voditi u još jedno obećano bolje sutra, jer ovo što imamo je daleko od dobrog.

Piše: Zoran Luković

Piše: Zoran Luković

Istina, ako ćemo pošteno da gledamo u ne tako daleku prošlost, mi smo stalno u krizi i uvek nam je nedostajalo ono nešto da iz krize izađemo. Ako ćemo pravo, kriza je kod nas uvek i stanovala. Bila je naša, autentična i izvorna. Koliko je samo političkih zabluda bilo koje su uzrokovale lošu i tešku svakodnevicu. Na primer „čupanje brkova“ domaćinima po selima posle 45. godine, a sve zbog, u suštini, krize hrane izazvane ideološkim uništavanjem sela. Zar nismo one čuvene ‘68. godine, kada su studenti bili na ulicama, a Tito ih smirio podrškom, a onda oni zaigrali kolo radosti, dakle, zar nismo tada imali krizu koja je trebalo da bude prevaziđena „privrednom reformom“? Bio je to još jedan pokušaj da spojimo direktno državno upravljanje i tržište, ali kako spojiti vodu i ulje, ne ide. I kada je svet u Evropi živeo bogato i bez glavobolje, mi smo se krpili, stalno zatrpani sopstvenim greškama i zabludama.

Dakle, kriza nama nikada nije manjkala. Uvek smo nekako imali višak obećanja i istorije, a manjak ušuškane i komforne svakodnevice. Sećam se kako je jednom prilikom na nekom esnafskom skupu, veliki novinar i šarmer Miro Radojčić, upitan čega mu je u životu dosta, rekao kako je „sit istorijskih događaja i željan običnih, dosadnih dana“. Zaista, sve te krize, ili je sve to samo jedna nit, nikako da prođu i nikako da nam sastavljanje vlade bude prevashodno pitanje političke tehnike, kao recimo u Italiji, koja je od vremena II svetskog rata imala na desetine kabineta, ali im je standard stalno rastao.

Ne umemo mi tako, mi smo uvek na prekretnici, imamo istorijske sednice stranaka ili parlamenta, iste takve izbore, prelomne reforme bez reformi, presudne koalicione sporazume, sastavljanje i rekonstrukcije vlada koje „znaju pravi put“. U redu, eto, neka se sve završi pa da za koji dan znamo i vidimo ko će nas voditi napred vizijom, spremnošću da se sada učini nepopularno radi boljeg ubuduće. Ili će sve, ipak, biti kao i prethodnih decenija, samo „moje pesme, moji snovi“. Dobro, nije fer biti zlurad, mada nas iskustvo uči pesimizmu jer vremena za nove promašaje jednostavno nema. Ili ćemo pobeći sa ekonomskog dna ili ćemo definitivno ostati civilizacijsko slepo crevo, uprkos tolikim i tako čestim najavama svih tih „istorijskih promena.“

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • ODLUKA NBS O UPRAVLJANJU TOKOVIMA GOTOVINE: Zašto je važna mašinska provera novca
  • TROMOST ADMINISTRACIJE SPUTAVA KONKURENTNOST KOMPANIJA I PRIVLAČENJE INVESTICIJA: Zajednički posao regiona
  • MLADI MENADŽERI SEKCIJE SAMPLE PROSLAVILI JOŠ JEDNU GODIŠNJICU: “Dame u biznisu” za treći rođendan
  • KONFERENCIJA: ŽENE U ODBORIMA DIREKTORA U SRBIJI: Žene nose „dvostruki teret“
  • POTREBE I IZAZOVI ŽENSKOG PREDUZETNIŠTVA U SRBIJI: „Preduzetnice nužde“ i „preduzetnice šanse“
  • U ŠEĆERANI U PEĆINCIMA 5. JULA POTPISAN UGOVOR: EBRD ulaže 50 miliona evra u MK grupu
  • USPEŠNO POSLOVANJE NEMAČKE KOMPANIJE BOŠ U SRBIJI I REGIONU: Očekujemo dalji rast prometa
  • ZNAČAJ KONSALTINGA: NIŠTA BEZ DOBRIH POSLOVNIH INFORMACIJA: Zašto su važne analiza i sinteza
  • U BORU RADI FABRIKA MERNIH UREĐAJA ZA DALJINSKO OČITAVANJE I UPRAVLJANJE POTROŠNJOM STRUJE EWG: Bodiroga investirao osam miliona evra
  • ADRENALINSKA AVANTURA NA KOPAONIKU: Čari leta na najvećoj srpskoj planini
  • FILIP KOTLER, DŽON BOVEN, DŽEJMS MEJKENS: MARKETING U UGOSTITELJSTVU, HOTELIJERSTVU I TURIZMU (16): Taktika privlačenja gostiju
  • PITER F. DRAKER: DRAKER IZ DANA U DAN (6): Eksploatisanje uspeha
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. septembra 2013.
Podelite ovaj tekst: