Informatičko obrazovanje i medijska pismenost su za školarce važan, ali ne i lak zadatak. Uz pomoć interaktivne video serije „cody21“ deca u Beču na zabavan i sveobuhvatan način dobijaju digitalno osnovno obrazovanje, saopštila je Kancelarija Grada Beča u Beogradu.
Šta smem raditi na internetu? Kako funkcionišu računari? Kome mogu verovati na internetu? Kakve veze ima algoritam sa pranjem zuma? Ova i mnoga druga pitanja u vezi sa digitalizacijom se razmatraju, usvajaju i vežbaju u „cody21“ video materijalima. „Cody21“ je razvijen u Austriji prema trenutnim evropskim i međunarodnim kriterijumima. „Počinjemo sa digitalizacijom na nivou na kom se deca već nalaze i nadograđujemo njihovo postojeće znanje. Poznavanje programiranja predstavlja dobru osnovu za razvoj sposobnosti rešavanja problema uz kreativan pristup. Deca uče da budu kritična i medijska pismenost im pomaže da odgovorno upravljaju novim tehnologijama“, kaže Hajnrih Himer, direktor za obrazovanje u Beču.
Ukupno 162 osnovne škole u glavnom gradu Austrije sa više do 29.000 dece već učestvuje u projektu „cody21“. Interaktivna video serija „cody21“ u nastavu integriše digitalno obrazovanje kroz igru i bez prethodnog znanja. Nastavne jedinice obuhvataju teme kao što su programski jezici, veštačka inteligencija, informacije i zanimanja u oblasti informatike. Deca uče kroz objašnjenja, diskusije, zadatke i rešenja, lako i kroz igru. Video-epizode prilagođene su školskim časovima i u 16 nastavnih jedinica teme odgovaraju uzrastu dece, pripremljene su duhovito, nadograđuju postojeće znanje i motivišu decu. Video-zapisi obuhvataju celokupnu digitalnu nastavu i na taj način pomažu nastavnicima i školskim upravama u njihovom svakodnevnom radu, navodi se u saopštenju Kancelarije Grada Beča u Beogradu.