Lideri Zapadnog Balkana su na današnjem sastanku u okviru Berlinskog procesa usvojili jedinstven Akcioni plan za zajedničko regionalno tržište. Plan obuhvata regionalnu trgovinsku oblast, koja se zasniva na četiri slobode i druge oblasti digitalizacije, inovacija, investicija i razvoja industrije.
Učesnici sastanka su se složili da ovakva saradnja doprinosi većoj atraktivnosti i konkurentnosti regiona, kao i približavanju tržištu Evropske unije. CEFTA Sporazum će sprovoditi veliki broj ključnih aktivnosti ovog važnog plana.
Region Zapadnog Balkana sa 18 miliona stanovnika predstavlja važno tržište za naše kompanije i odskočnu dasku za pristup tržištima u i van EU. Stoga regionalna ekonomska integracija može generisati do 6,7% dodatnog BDP-a. Ključni trgovinski sporazum u regionu, CEFTA, doprineće realizaciji Akcionog plana kroz:
- Smanjenje vremena čekanja na prelazima za 30 odsto primenom seta mera koji uključuje proširenje sistema Zelenih koridora na granične prelaze sa Evropskom unijom, i pojednostavljenje procedura i elektronsku razmenu podataka kroz SEED+ sistem
- Obezbeđenje usluga inspekcijskih službi 24 časa sedam dana u nedelji na prelazima u okviru Zelenih koridora
- Smanjenje troškova i ušteda vremena kroz Programe uzajamnog priznavanja, korišćenjem jedinstvenog dokumenta za sedam tržišta
- Uspostavljanjem regionalnog tržišta elektronske trgovine koje će biti na raspolaganju pre svega malim i srednjim preduzećima
- Eliminisanje necarinskih barijera kroz implementaciju efikasnog sistema za rešavanje sporova, o kojima su započeti pregovori pre dve nedelje
- Obezbeđenje podrške na putu ka jedinstvenom trzistu EU
„Zajedničko tržište koje čini 18 miliona ljudi je konkurentnije na evropskom i svetskom planu, atrakivnije za investitore. Uspostavljanje Zajedničkog regionalnog tržišta je i podrška regionu u procesu usvajanja standarda Evropske Unije i pristupanja jedinstvenom tržištu EU”, izjavio je Emir Đikić, direktor CEFTA Sekretarijata, na sastanku.
CEFTA će aktivnosti sprovoditi sa partnerima poput Regionalnog saveta za saradnju, Transportne zajednice, WB6 privrednog Investicionog foruma i drugih.
„Želimo da promovišemo elektronsku trgovinu i trgovinu “bez papira”.Verujem da će Zajedničko regionalno tržište podstaknuti razvoj poljoprivredne i prehrambene industrije, privući strane investitore i kreirati nove poslove, ali i omogućiti da se proizvodi i usluge nude po daleko konkuretnijim cenama”, istakao je Đikić.
EU ostaje ključni partner liderima Zapadnog Balkana u sprovođenju ovog ambicioznog Akcionog plana, uz čvrsto ubeđenje da snažan Zapadni Balkan koji se stalno razvija može pružiti nesumnjiv doprinos evropskoj ekonomiji i bezbednosti. Učesnici današnjeg susreta se nadaju da kroz ovakve inicijative kreiramo budućnost našeg zajedničkog kontinenta.