БРАЋА МИЛЕНКОВИЋ: Сензори у пољима унапређују рад воћара и фармера

Упоредо са ширењем партнерства са пољопривредницима, Михајло и Лазар трагају за напредним технологијама за свој први производ, интерактивни киоск. Уместо додиром, киоском ће се управљати гестикулацијама. Могу да имају камере за препознавање лица или неке друге додатне вредности

Интерактивни киоск: Миленковићи су га креирали, дизајнирали, урадили конструкцију и софтвер

Браћа Михајло и Лазар Миленковић из Ниша основала су своју прву фирму „Солтис“ 2016. године још док су студирали. Лазар је био при крају студија електротехнике на Метрополитен универзитету, а Михајло је био на почетку студија Машинског факултета у Нишу. Лазар је по завршетку студија једно време радио као сарадник на факултету, али га је више вукла ИТ област. Михајло је такође нагињао ка самосталном послу, јер је, како каже за Економетар, желео са споји своје техничко знање и предузетништво. Најпре су се бавили израдом сајтова и веб апликација, највише за пријатеље и познанике, колико да зараде за џепарац. Онда су решили да направе неки свој производ који ће продавати на тржишту. Тако се родила идеја да направе интерактивни киоск. Сами су га креирали, дизајнирали, урадили конструкцију и софтвер.

– Тада смо радили само нас двојица. Били смо студенти и радили смо доста скромно, јер нисмо имали неке ресурсе да уђемо у озбиљнији пројекат. Делови су били скупи, сами смо их склапали, у почетку нисмо поседовали потребне машине за обраду метала, па смо користили услуге других фирми. Тек након годину дана смо дошли до неке озбиљније производње и продаје и већ нас је било петоро у фирми, а ангажовали смо и спољне сараднике – софтвер инжењере и техничка лица која су нам помагала у монтажи. Неке делове, рецимо сензоре, морали смо да набављамо у иностранству, јер их нема на домаћем тржишту. Реч је о напреднијој технологији која није постојала код нас. Први производ направили смо у сарадњи са једном страном маркетиншком агенцијом у Чачку. Била су то паметна аутобуска стајалишта која смо поставили на неколико места у граду. Уређај стоји на аутобуском стајалишту и информише грађане о дешавањима у граду, о реду вожње, где могу да купе карте и по којој цени. Маркетиншка кућа је инвестирала у тај пројекат, јер је могла да поставља своје рекламе. То им је био главни извор прихода, а грађани су добијали сервисне информације, прича Михајло за Економетар.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ИЗБОР НАЈБОЉИХ ПРИМЕРА ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ ИЗ ИНФОРМАТИКЕ И РАЧУНАРСТВА У ОВОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ: Пријави се на конкурс ПКС и Фондације Петља – „Програмирај свој успех“
  • САВРЕМЕНА ТЕХНОЛОШКА РЕШЕЊА У СЛУЖБИ ПРИВРЕДЕ И ГРАЂАНА: Подршка малим и средњим предузећима долази из јавног и приватног сектора
  • Следећи број Економетра излази 6. јула 2021.
Podelite ovaj tekst: