Više od 90 odsto porodičnih preduzeća u Srbiji još uvek je u prvoj generaciji, gde je kompleksnost poslovanja niža, ali je zato rizik veći. Istovremeno, to je faza kada započinje tranzicioni period i kada će osnivači morati da donesu odluku o budućnosti i naslednicima
Rad sa porodičnim preduzećima ima dva stuba: ekonomski i porodično relacioni, a većina ovih firmi nestaje upravo zbog drugog faktora – konflikta u porodici, neuređenih odnosa između akcionara, nepripremljenih naslednika. Druga generacija ne mora nužno biti u menadžmentu preduzeća, ali deca osnivača moraju znati šta znači biti odgovoran akcionar i odgovoran vlasnik, kao i šta se od njih očekuje ili koje obaveze proizlaze iz vlasništva.
Ovako Boris Matijaš, konsultant i vlasnik kompanije „Arhipelag“ iz Barselone koja se bavi savetovanjem porodičnih firmi, objašnjava princip funkcionisanja ove vrste preduzeća. Matijaš je nedavno boravio u Beogradu, posetio redakciju Magazina Biznis i u razgovoru za naš časopis ističe da je jedan od najvećih problema porodičnog biznisa u Srbiji upravo to što se u porodičnim kompanijama malo razgovara o nastavljačima porodičnog biznisa.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- VESTI IZ PRIVREDNE KOMORE SRBIJE
- PRIVREDA OČEKUJE POZITIVNE REZULTATE ZAKONA O INSPEKCIJSKOM NADZORU Siva ekonomija problem broj jedan
- MINISTAR RASIM LJAJIĆ U VRNJAČKOJ BANJI NAJAVIO VEĆA ULAGANJA Nove investicije oko 70 miliona dinara
- Ministri posetili štand Dunava na Sajmu poljoprivrede
- AKTIVNOSTI SRPSKE ASOCIJACIJE MENADŽERA – SAM Menadžeri sa članovima Fiskalnog saveta
- POSLOVNA SAZNANJA Život je kao reka
- VEŠTINA KOMUNIKACIJE Dobro naciljajte svoje ciljeve
- DR VESNA MATIĆ: FINANSIJE SRPSKE (1) Kosta Cukić – otac srpskog dinara
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2015.