Специфичност лаког ваљка је да се креће попречно у односу на кретање трактора и плуга. Да би добио овај оригинални додатак, Бојану Војнићу требало је три године испробавања током којих је у нови производ уложио две хиљаде евра.
Захтеван физички рад у пољу многима не би био инспиративан. Међутим, управо опслужујући пољопривредну механизацију на њиви, Бојану Војнићу из Суботице пале су на памет неке сјајне идеје. Бојан се уверио колико пута паори морају да пређу њиву да би земља била припремљена да прихвати семе неке ратарске културе и схватио је како би могао да им помогне у том послу уколико се неке радње повежу. Тако је дошао на идеју да конструише лаки ваљак, или „light roller“, који се додаје као наставак плуга са задатком да затвори бразду. Специфичност лаког ваљка је да се креће попречно у односу на кретање трактора и плуга. Да би добио овај оригинални додатак Бојану Војнићу требало је три године експериментисања и испробавања током којих је у нови производ уложио две хиљаде евра. Затварање орања је важно пољопривредницима јер се на тај начин чува влага у земљишту, па када се ова радња „споји“ са орањем, јасна је корист.
– Сврха лаког ваљка је да уштеди један улазак у њиву да би се урадило затварање орања, дакле, штеди се и у времену и у нафти, објашњава Бојан Војнић.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ТРАНЗИЦИЈА: Година предузетништва
- Достављање финансијских извештаја у електронској форми
- Национална награда Делта холдингу
- Стартовао Закон о привредним коморама
- Ускоро тим за спречавање инцидената на интернету
- Роботи за опеке
- Оглашавање које обликују потрошачи
- Следећи број Економетра излази 8. марта 2016.