На простору од четири хектара изграђено је око 14.000 квадратних метара производних и складишних хала. „Блокс“ је компанија која ради у три смене, седам дана у недељи. Позната је по производњи џамбо врећа носивости од 500 до 2.000 килограма и контејнер лајнера
Када је транзиција у Србији почела очекивали смо да ће брзо доћи страни инвеститори, уложити новац, да ће отворити фабрике и запослити људе који ће добро зарађивати. Данас то многима изгледа као бајка. Да она може и да се оствари показује белгијска компанија „Блокс“ (Blockx).
Пре осам година уложили су у куповину земљишта на месту некадашње циглане у Бачком Петровцу. Сада је ту смештен модеран погон за израду пластичне амбалаже. Чак 98 одсто производње се извози а власник ове породичне компаније, са традицијом дугом 87 година, Лу Блокс из белгијског града Арендонка, каже да је Србија добро место за инвестирање.
Навикли смо да често чујемо другачија мишљења, па је утолико занимљивије како се посао у Србији развијао.
Компанија је почела са радом у Бачкој Паланци. Међутим, тамо није било могућности да купе земљу а Лу објашњава да им је био потребан простор за организовање целог процеса. То је подразумевало, сем производних погона, и веће складиште. Данас у Бачком Петровцу имају заокружен процес производње. На простору од четири хектара изграђено је око 14.000 квадратних метара производних складишних хала. „Блокс“ је компанија која ради у три смене, седам дана у недељи. Позната је по производњи џамбо врећа носивости од 500 до 2.000 килограма и контејнер лајнера. У погонима за ткање процес започиње израдом основе и потке за производњу тканине и фибрилизиране траке за прављење „пп гуртни“. У зависности од намене, односно врсте робе која се пакује у вреће, на готову тканину се може и додатно нанети микронски слој превлаке. Прилагођавање производа жељама купца подразумева да се за сваку врсту и тип вреће истка различита ширина платна као и густина ткања. Након што узорци платна прођу контролу квалитета у лабораторији, готове ролне се шаљу у погоне за кројење и шивење. Облик и својства вреће и разнолики додаци који се ушивају мењају се у зависности од тога да ли су вреће предвиђене за транспорт прехрамбених производа или друге робе, те да ли је у питању зрнаста или веома ситна прашкаста материја. Пре слагања у бале и испоруке купцу, готове вреће обавезно пролазе ригорозну контролу носивости и издржљивости. Та процедура је прописана међународним стандардима и обавезно се уписује на етикету коју свака испорука, односно бала у коју се слажу вреће, мора да има.
Опширније у штампаном издању