Слика стања у сектору малих и средњих предузећа и предузетника није много „весела“. Општа ситуација у привреди је и даље лоша, али сектор МСПП, и поред низа слабости и лоших показатеља, и даље је највиталнији сектор српске привреде
У 2014. је било 324.272 малих и средњих предузећа и предузетника и они су чинили 99,85 одсто укупног броја привредних субјеката што је слично као и на већини развијених тржишта. Највећи део у овом сектору чине предузетници, 71,32 одсто. Занимљиво је да се једино њихов број повећао у 2014. години у односу на 2013. док је микро, малих и средњих компанија било мање. Укупан број привредних субјеката у 2014. је растао свега 2,8 одсто у односу на годину дана раније. Раст прихода привредних субјеката је био незнатан, 0,32 одсто и раст је остварен само код средњих предузећа и предузетника. Такође, раст бруто додате вредности је био занемарљив, свега 0,23 одсто, а раст је остварен управо у сектору малих и средњих предузећа, док су велика предузећа имала пад.
– Слика стања сектора малих и средњих предузећа и предузетника није много „весела“. Резултати пословања су прилично слаби и могли би да буду само благи сигнали опоравка сектора МСП и предузетника. Општа ситуација у привреди је и даље лоша, али сектор МСПП, и поред низа слабости и лоших показатеља, јесте и даље највиталнији сектор наше привреде, каже Благоје Пауновић, професор Економског факултета у Београду, у интервјуу за Економетар.
Опширније у штампаном издању
У овом броју још и …
- ТРАНЗИЦИЈА: Година предузетништва
- Достављање финансијских извештаја у електронској форми
- Национална награда Делта холдингу
- Стартовао Закон о привредним коморама
- Ускоро тим за спречавање инцидената на интернету
- Роботи за опеке
- Оглашавање које обликују потрошачи
- Следећи број Економетра излази 8. марта 2016.