Искуства у раду велетржница показују да се може успоставити вертикално интегрисани тржишни ланац у коме су задовољни сви: купци, продавци, произвођачи и држава
У Европи не постоји град са више од милион становника који нема своју велетржницу. Изградња београдске велетржнице планирана је на месту данашње кванташке пијаце на површини од око 18 хектара. Тренутно се приводи крају израда идејног решења овог пројекта а почетак радова очекује се 1. марта 2011. године. Завршетак радова планиран је до краја те године. Укупно ће бити уложено око 10 милиона евра. Мр Драган Пушара, директор ЈКП Градске пијаце Београд и председник Радне групе за праћење реализације пројекта „Велетржница Београд“, каже да је велетржница као систем много више од продајног простора: „Она је део комуналног система и јединствени маркетиншки полигон. Велетржница је важна не само због тога што има хале за смештај производа, већ што се пласманом робе на њој стимулише добра производња.“
Данашњи Кванташ у Београду, са којег је почело студијско путовање у организацији ЈКП Градске пијаце и НАЛЕД-а велетржницама у Будимпешти, Болоњи и Ријеци, не само да нема те хале на својих 7,5 хектара, већ не испуњава ни многе друге стандарде у интересу купаца и произвођача. Не плаћају се порези, не воде књиге, не испитује порекло робе, царују накупци и шверцери а и цене су веће него на велетржницама које смо посетили.
Највећа велетржница у Мађарској налази се у Будимпешти. На садашњој локацији је од 1991. године на основу одлуке локалне самоуправе главног града Мађарске која је значајним делом и финансирала градњу инфраструктуре. Као и велетржнице других великих градова Европе, „Нагибанипијац“ (Nagybanipijac) има посебну улогу у снабдевању Будимпеште и околних градова воћем и поврћем. Свежа роба која стиже на велетржницу се сваког дана појављује на тезгама пијаца и у радњама Будимпеште а дистрибуира се и до других градова и туристичких центара као што је Балатонско језеро.
Опширније у штампаном издању