У истраживању Удружења банака Србије, у коме је учествовало више од 8.000 клијената, више од 50 одсто грађана навело је да се приликом штедње опредељује за одређену банку због њене пословности и сигурности улога
Квалитетом банкарских услуга задовољно је 76 одсто грађана Србије, показала је анкета Удружења банака Србије (УБС) о стању на банкарском тржишту, која је урађена током лета. Истраживање, у којем је учествовало око 8.000 клијената 28 банака које послују у Србији, показало је да нема битније разлике у односу грађана према страним и домаћим банкама, рекао је Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банака Србије, на конференцији за новинаре 22. октобра.
Више од 50 одсто грађана навело је да се приликом штедње опредељује за одређену банку због њене пословности и сигурности улога. Више од 90 одсто испитаних грађана оценило је сигурност штедних улога код банака као задовољавајућу или бар подношљиву, а мање од 10 процената сматра да сигурност није добра.
Највише клијената, њих 24,7 одсто, сматра да би банке требало да повећају камате, како би се штедња повећала, док 18 одсто анкетираних мисли да би адекватна мера за повећање штедње била обезбеђивање апсолутне сигурности и гаранције за штедни улог.
Око 22 одсто клијената банака сматра да су банкарске накнаде изузетно високе, да су високе сматра 42 одсто испитаних, док 35 процената сматра да су подношљиве. Ако би се успоставила гаранција државе и Народне банке Србије, 57 одсто је изјавило да би више штедело у банкама. Као разлог зашто се у већој мери не штеди у банкама, највише грађана, 31,3 одсто, навело је ниска лична примања, следи страх од губитка улога са 13 одсто, док је личну задуженост као разлог навело 12 одсто грађана.
Опширније у штампаном издању