Istraživači kompanije Kaspersky Lab otkrili su napredni mobilni implantat, koji je aktivan od 2014. godine i dizajniran za ciljani sajber nadzor, kao „ofanzivni beznednosni proizvod”.
Neke od funkcionalsti koje su sadržane u implantatu pod nazivom Skygofree, nikada do sada nisu viđene, kao što su, na primer, lokaciono audio snimanje kroz inficirane uređaje. Ovaj program za špijuniranje, širi se kroz veb stranice imitirajući neke od vodećih mobilnih operatera.
Skygofreee je sofisiciran program za špijunažu, koji funkcionliše u više faza i napadačima daje daljinsku kontrolu nad zaraženim uređajem. Ovaj program je kontinuirano razvijan od prve verzije, koja je kreirana krajem 2014. godine i sada poseduje mogućnost da prisluškuje razgovore i zvuke iz okoline kada se zaraženi uređaj nađe na ciljanoj lokaciji, što do sada nije bilo poznato. Ostale napredne i do sada nepoznate karakteristike ovog programa obuhvataju i korišćenje servisa za pristupačnost (Accessibility Services) za krađu WhatsApp poruka, kao i mogućnost da se zaraženi uređaj poveže na Wi-Fi mreže koje kontrolišu napadači.
Implantat koji u sebi nosi i višestruke eksploite za pristup, sposoban je i da pravi fotografije i video snimke, pristupi istoriji poziva, SMS porukama, geolokaciji, događajima u kalendaru, kao i poslovnim informacijama koje se čuvaju u memoriji uređaja. Specijalna sposobnost mu omogućava da „zaobiđe” modul za štednju baterije koji ugrađuje proizvođač: implantat sam sebe doda na listu „zaštićenih aplikacija”, tako da se ne gasi automatski kada je ekran ugašen.