Država mora naročitu pažnju da posveti tzv. bolničkim lekovima. Mnoge države, ekonomske snage slične Srbiji, imaju težak zadatak da obezbede pacijentima najefikasnije terapije, ali nikada ne prestaju da, u okviru svojih moći, liste terapija unapređuju i dopunjuju
Ključ uspeha svakog zdravstvenog sistema je upravljanje sredstvima. Ulaganje u zdravstvo mora da prati rast bruto domaćeg proizvoda – kaže Ana Govedarica, generalna direktorka farmaceutske kompanije Roš (Roche) Srbija, u razgovoru za Magazin Biznis i naglašava da je naš zdravstveni sistem veoma kompleksan i veliki: uz značajan segment javnog zdravstva sa velikim brojem zaposlenih, tu je i rastuće privatno zdravstvo.
– Lekovi su samo jedan deo te slike. Država mora naročitu pažnju da posveti tzv. bolničkim lekovima. Lista lekova koji su dostupni pacijentima u Srbiji, nažalost, nije ni približno duga kao u razvijenijim zemljama i na njenom unapređenju treba u kontinuitetu raditi. Mnoge države, ekonomske snage slične Srbiji, imaju težak zadatak da obezbede pacijentima najefikasnije terapije, ali nikada ne prestaju da, u okviru svojih moći, liste terapija unapređuju i dopunjuju.
• U prošlih nekoliko godina Srbija je zaostajala u uvođenju inovativnih lekova. Krajem prošle i početkom ove godine došlo je do izvesnih promena i počelo je uvođenje pojedinih lekova. Kako ocenjujete tu situaciju i šta to znači za kompaniju Roche?
– Nakon duže pauze, inoviranje pozitivne liste lekova je izuzetno pozitivna promena i nastala je usled uspostavljenog procesa stavljanja leka na listu i dijaloga između Fonda zdravstvenog osiguranja i proizvođača lekova. Ključnu reč imala je struka koja daje mišljenje o svakom leku koji je kandidat za stavljanje na tzv. pozitivnu listu i koja predlaže centralnoj stručnoj komisiji Fonda koji lekovi i oblasti moraju biti razmatrani. Centralna komisija u skladu sa raspoloživim sredstvima predlaže koji su to lekovi koji zaslužuju da se nađu na listi.
Nakon toga usledili su pregovori farmaceutskih kompanija i Fonda i odnose se na sklapanje posebnih ugovora kojima će se podeliti teret troškova pružanja najsavremenijih terapijskih rešenja. Krajnji rezultat napora svih učesnika u ovom procesu biće kvalitetnija zdravstvena usluga.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- OBELEŽEN SVETSKI DAN ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE – 5. JUN: Priroda i čovek – sinergija odgovornog sveta
- POSLOVNI BAROMETAR KOMPANIJE KRESTON MDM: Trgovina i dalje najprivlačnija
- DOMINO EFEKAT SA DUVANSKE NA DRUGE INDUSTRIJE Danas duvan, a sutra čokolade, pića, hrana
- MOBILNA BIOMETRIJA U FINANSIJSKIM USLUGAMA – OKVIR OD PET FAKTORA: Novo istraživanje Mastercarda i Oksforda
- MENADŽERSKI VODIČ: Umetnost oslobađanja suvišnih stvari
- POSLOVNA SAZNANJA: Zdrav razum
- SAVREMENE TEHNOLOGIJE I DIGITALNO BANKARSTVO Utakmica između nteh kompanija i banaka
- DR ISAK ADIŽES: UPRAVLJANJE PROMENAMA (1): Kako da razlikujem pravi problem i rešenje od pogrešnih
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. jula 2017.