Ljudski resursi su najvažniji. Zato treba početi od obrazovanja. Rad u prosveti treba da se vrati na pijedestal. Zatim, bitno je da razvijemo snažnu domaću privredu, jer stranci mogu da spakuju svoje fabrike i da odu. Jake institucije, pouzdan pravosudni sistem i razvijena ekonomija su važni, zato što nam naši ljudi kažu da ne žele da žive u ovoj zemlji. Kažu nam to svojim jezikom – odlaze da žive u inostranstvu. Finale toga je da budete predsednik Srbije u kojoj živi samo – predsednik Srbije
Glavna ideja koja se narodu u Srbiji servira je: stranci, stranci, stranci… strane investicije su najvažnije. Posledica toga je da smo mi kolektivno, kao društvo, došli u situaciju da sebi više ne verujemo da smo za nešto sposobni. Dovedeni smo dotle, upotrebiću tešku reč, “ubijeni smo u pojam”, kako ne umemo da se organizujemo, da nemamo inventivnost, da nemamo maštu i da jedino što možemo to je da dovedemo strance, pošto samo oni mogu da izvedu naše društvo iz ovih teških vremena. Naravno, ne treba se odreći stranih investicija i one su dobrodošle, ali mislim da je greška što ih mi dotiramo i što ih finansiramo iz srpskog budžeta. Možda je to u redu bilo u početku, ali, to već traje desetak i više godina. U suštini, reč je o licemerju stranaca prema nama.
Ovim oštrim upozorenjem je Aleksandar Kavčić, profesor američkog Karnegi Melon univerziteta, odgovorio na naše pitanje o tome kakva je ekonomska i društvena slika Srbije, kada se posmatra iz ugla naučnika koji, osim obaveza u Americi, često boravi i u Beogradu. Na tek održanom Kopaonik biznis forumu, obraćanje profesora Kavčića izazvalo je burno odobravanje, uz aplauze, a u medijima su ostale najcitiranije rečenice: “Danas u Srbiji postoje starlete koje su se obogatile i smatraju da imaju pravo da uče prosvetne radnike pameti. Ne može to tako. Prosvetni radnik mora da bude na pijedestalu u društvu ako se želi obrazovana nacija.”
U ekskluzivnom razgovoru za Magazin Biznis, koji smo vodili u Beogradu, profesor Kavčić govori o tome da srpski narod treba da vrati veru u svoju inventivnost i dostojanstvo, da izgradi privredu na sopstvenoj pameti, a ne da kopira i radi jednostavne, manuelne poslove za strance, da obrazovanje postane razvojni zadatak broj jedan, ali i upozorava na socijalnu nejednakost koja u prošlih desetak godina dostiže zabrinjavajuće razmere. Za početak, srpsko društvo treba da sebe organizuje na drugačijim osnovama, kaže profesor Kavčić:
– Mi ne smemo da upadnemo u tu mantru da treba samo da iskopiramo nekoga, na primer, Nemačku. A kopiramo ih u svemu, počev od biznisa do obrazovanja.
Opširnije u štampanom izdanju
U ovom broju još i …
- RAST ULAGANJA NAFTAŠA U 2019. GODINI: NIS investirao više od 42 milijarde dinara
- NURIJEL RUBINI O OČEKIVANIM GLOBALNIM TOKOVIMA U 2020. GODINI: Mogući su poremećaji, različiti od svega što smo videli u krizi 2008.
- REZULTATI POSLOVANJA AUSTRIJSKE GRUPE U REGIONU ZA 2019. GODINU: Erste grupa povećala operativni prihod za 8,7 odsto
- INOVATIVNI DOMAĆI PROIZVODI EKSKLUZIVNO NA POLICAMA DM DROGERIJA: Podrška domaćim proizvođačima kroz dm inkubator
- SVE UBRZANIJI RAZVOJ ROBOTIKE U SVETU: Humanoidni roboti u svemu oponašaju čoveka
- Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2020.