Поводом 160 година од рођења Николе Тесле, градски секретаријат за културу и Музеј Николе Тесле у Београду организовали су 1. јуна увече, свечану академију у Задужбини Илије М. Коларца. Током званичног програма званицама су се обратили Владан Вукосављевић, секретар за културу града Београда, Зоран Поповић, потпредседник Српске академије наука и уметности за природне науке и Бранимир Јовановић, директор Музеја Никола Тесла у Београду.
Драмске делове програма извео је глумац Бранимир Брстина, а наступили су академски хор „Обилић“ и Ансамбл народних игара и песама Србије „Коло“. Емитован је и филм о Николи Тесли у продукцији Музеја Николе Тесле, док је у фоајеу Коларчеве задужбине организована изложба експоната из збирке Музеја Никола Тесла.
„1. јуна 1892. године Никола Тесла је једини пут боравио у Београду и то на позив Милована Маринковића, градоначелника Београда, делегације београдске општине и инжењерског друштва. По доласку у Београд одушевљени народ му је клицао, а Тесла је био дубоко ганут добродошлицом коју су му приредили. У Београду је боравио укупно 31 сат, а том приликом одликован је Орденом Светог Саве другог степена. У свечану аудијенцију примио га је тадашњи краљ Србије Александар Обреновић. Током боравка у Београду он је посетио и Народни музеј и Велику школу где се обратио студентима и професорима, а са физичарем Ђорђем Станојевићем, заслужним за почетке електрификације Србије, разговарао је о започетој градњи електричне централе у Београду“ истакао је Бранимир Јовановић, директор Музеја Никола Тесла у Београду.
Током свечане академије најављен је и низ активности које ће град Београд и Музеј Николе Тесле у Београду организовати током јула месеца, а поводом Теслиног рођендана. Наиме, Музеј Николе Тесле врата својим посетиоцима отвара са освеженом и дигитализованом музејском поставком. Тренутно је у току припрема реконструисане поставке, као и радови на уређењу ентеријера Музеја. Поред тога, од 23. јуна до 10. јула. на Калемегдану ће бити постављена изложба посвећена животу Николе Тесле, а посебни програми планирани су за 10. јул, дан Теслиног рођења, када ће на Калемегдaну бити постављена реплика Теслиног трансформатора, а чије варнице досежу до девет метара висине.
О Музеју Николе Тесле
Музеј Николе Тесле је јединствена институција науке и културе у Србији, као и у свету. Једини је музеј који чува оригиналну и личну заоставштину Николе Тесле. Музеј поседује изузетно вредне колекције које чини више од 160 000 оригиналних докумената 2000 књига и часописа; 1200 историјско-техничких експоната; више од 1500 фотографија, инструмената и уређаја; 1000 планова и цртежа. Музејска грађа стигла је у Београд према одлуци америчких судских власти, пошто је за јединог Теслиног наследника проглашен његов нећак, Сава Косановић. По Теслиној жељи, Сава Косановић је документацију и личне Теслине предмете пренео у Београд 1951. године. Посебна улога Музеја огледа се у организовању, подстицању и промовисању истраживања у области историје науке, како би се јасније сагледао Теслин допринос развоју науке и технологије крајем 19. и почетком 20. века.